Hlavní navigace

V březnu byl největší hrozbou Conficker

[Tisková zpráva] V Česku se začíná zvyšovat podíl trojanů souvisejících s online hrami

Sdílet

Nejčastěji detekovanou počítačovou hrozbou v minulém měsíci byl podle statistického systému ESET ThreatSense.Net® červ Conficker (8,90 %). ESET se rozhodl v nejnovější zprávě o globálně nejrozšířenějších hrozbách uvádět všechny varianty Confickera pod jedním názvem, aby tak lépe ilustroval jeho rozšíření. Uvedená hrozba kontaktuje webové servery s vytvořenými doménovými jmény, odkud je schopna stahovat další infikované soubory do uživatelova počítače. Přední pozice mezi top hrozbami si nadále drží Win32/PSW.OnLi­neGames (8,54 %). Směs trojských koní vykrádající artefakty z populárních online počítačových her se začíná šířit už i v Česku.

Na třetím místě byla zaznamenána směs trojských koní, šířící se tentokrát výhradně pomocí vyměnitelných médií (USB disky, paměťové karty atp.) a zneužívajících automatické nastavení operačního systému Windows ke svému spuštění. Hrozby označené jako INF/Autorun dosáhly v březnu 7,19 % ze všech detekovaných hrozeb. Win32/Agent (3,22 %), známá rodina hrozeb se schopnostmi vykrádat citlivé údaje z PC, se drží mezi top hrozbami na čtvrtém místě, stejně jako tzv. media trojan WMA/TrojanDow­nloader.GetCo­dec na pátém místě (1,45 %). Takto označujeme infikované hudební soubory modifikované trojanem Win32/GetCodec.A – po otevření nakaženého souboru se přehrávač pokusí stáhnout škodlivý obsah z internetové stánky.

ČESKO A EVROPA, BLÍZKÝ VÝCHOD, AFRIKA (EMEA)
Největší hrozbou pro Česko byl v březnu Win32/Genetik (4,46%), poprvé se však do první desítky dostal Win32/PSW.OnLi­neGames. Tento fakt může souviset se stále vzrůstající oblibou online her v Česku. Vysoký podíl této hrozby byl v březnu zaznamenán také v sousedním Polsku a na Slovensku byl dokonce trojan Win32/PSW.OnLi­neGames nejrozšířenější hrozbou. Doposud přitom platilo, že Win32/PSW.OnLi­neGames se šíří hlavně v asijských zemích.

Win32/Conficker se podle ESET ThreatSense.Net® masově šířil zejména ve východní Evropě. Podíl této hrozby dosahoval vysoké hodnoty na Ukrajině (27,52 %), v Rusku (22,48 %), v Rumunsku (12,11 %) či Bulharsku (10,17 %), ale také ve Španělsku (11,81 %) a v Itálii (7,79 %). Media trojan WMA/TrojanDow­nloader.GetCo­dec.Gen napadal nejčastěji počítače v Holandsku (6,52 %), Dánsku (9,88 %), Estonsku (6,58 %), Rakousku (6,46%), Irsku (6,52 %) nebo ve Švédsku (6,20 %). Adware (nevyžádaná reklama) Win32/Toolbar­.MyWebSearch byl top hrozbou ve Velké Británii (6,20%).

Graf globálních hrozeb podle ESET ThreatSense.Net® (březen 2009)

ESET
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).