Hlavní navigace

V březnu útočily nové hrozby, statistikám stále vládne Conficker

[Tisková zpráva] Březnový žebříček celosvětově nejrozšířenějších počítačových hrozeb opět ovládl Win32/Conficker. Do první desítky se však dostaly i nové hrozby, útočící většinou na počítače uživatelů ve východní Evropě a Číně. ESET v březnu zaznamenal malware napsaný ve skriptovacím jazyce Autoit a uživatele bez aktualizovaného internetového prohlížeče strašil nepříjemný VBS/StartPage. Vyplývá to z výsledků systému ThreatSense.Net, který sbírá údaje o zachycených hrozbách od milionů uživatelů po celém světě.

Sdílet

Do první desítky nejrozšířenějších globálních hrozeb se poprvé dostal Win32/Tifaut, malware založený na skriptovacím jazyce Autoit. V březnu to stačilo na šesté místo s globálním podílem 1,49 %. Win32/Tifaut se šíří mezi počítači kopírováním na vyměnitelná zálohovací zařízení a vytvořením autorun.inf příkazu v jejich kořenovém adresáři tak, aby se po jejich aktivaci automaticky spustil. Soubor autorun.inf je generovaný s různými nesmyslnými komentáři, což ztěžuje identifikaci hrozby bezpečnostními programy. Malware je též schopný vykrádat informace z již infikovaných počítačů.

V první desítce se v březnu objevila také hrozba, kterou ESET označuje jako VBS/StartPage (1,22 %). VBS/StartPage je označení rozličných druhů hrozeb, které mění nastavení internetových prohlížečů (obvykle Internet Exploreru) a přesměrují úvodní stránku na stránku s reklamami. Uvedená hrozba je přítomná nejvíce v Asii a především v Číně. Uživatelé, kteří mají aktualizovaný webový prohlížeč, by se této infekce neměli obávat.

Na předních místech nebylo ani v březnu nic nového. Podíl červa Conficker se znovu proti únoru zvýšil a dosáhl 10,32 % ze všech hrozeb detekovaných počítači uživatelů produktů ESET Smart Security a ESET NOD32 Antivirus. Druhé místo patřilo směsi hrozeb, které ESET označuje jako INF/Autorun s podílem 8,42 %. Podíl hrozby Win32/PSW.Onli­ne.Games vykrádající údaje a artefakty z online her jako Lineage nebo World of Warcraft se meziročně snížil a dosahuje nyní 5,15 %.

Česká republika
Jedničkou v Evropě byl v březnu bezpochyby červ Win32/Conficker, který dosahoval vysokých podílů napříč regionem, i když v Česku dosáhl již tradičně jednoho z nejnižších výsledků na světě. U nás mu k pozici nejčastěji detekované hrozby stačilo 4,82 %, ve Velké Británii je jedničkou s podílem 7,92 %, v Německu 10,09 %, ve Finsku 9,65 %, v Rusku 13,84 % a na Ukrajině dokonce 19,68 %. Přední místa žebříčku v ČR dále okupoval adware Win32/Adware.Whe­nUSave (3,97 %), hrozba se schopností vykrádat citlivá data z infikovaného počítače Win32/Agent (3,81 %) a také trojský kůň Win32/TrojanDow­nloader.Bredo­lab (3,54 %), který pokud je v systému, je jeho hlavní úlohou stahovat do infikovaného počítače další škodlivé kódy.

O společnosti ESET
Společnost ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým výrobcem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti. Věnuje se celosvětovému boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Je lídrem na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb. Díky technologii ThreatSense.Net® sbírá ESET data od dobrovolných uživatelů z celého světa, a tak okamžitě reaguje na nové hrozby. Produkty ESET Smart Security a ESET NOD32 Antivirus patří mezi technologickou špičku, protože negenerují téměř žádné falešné poplachy. ESET NOD32 Antivirus je podle nezávislé organizace AV-Comparatives nejlepším antivirovým produktem na světovém trhu za roky 2006 a 2007. ESET sídlí v Bratislavě, pobočky má v Praze, v Bristolu (Velká Británie), Buenos Aires (Argentina) i v San Diegu (USA) a má zastoupení ve více než 180 zemích světa. V roce 2008 otevřel ESET vývojové centrum v polském Krakově. Firma patří podle žebříčku Deloitte Technology Fast 500 mezi nejrychleji rostoucí technologické společnosti v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky.

ThreatSense.Net® sbírá anonymní statistické balíčky, které obsahují informace o typu a počtu infiltrací zachycených na počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní informace o nejrozšířenějších infiltracích. Infiltrace, které jsou zachyceny heuristickou analýzou, jsou zpracovány a je proti nim vydána účinná aktualizace ještě dříve, než se stihnou masově rozšířit či zmutovat do odlišné varianty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).