PRAHA – 10. března 2006 – Czech SIGCHI, volné sdružení odborníků a zájemců o použitelnost (usability) a přístupnost (accessibility) aplikací a o problematiku interakce člověka s počítačem, pořádá ve spolupráci se společnostmi Sun Microsystems, Internet Info a Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze první setkání příznivců usability.
Czech SIGCHI je oficiální pobočkou ACM SIGCHI, která funguje od roku 1998. Doposud organizovala zejména specializované odborné akce a přednášky. Úspěch akcí, jako byl například Světový den usability, který se konal 3. listopadu 2005, svědčí o rostoucím zájmu o použitelnost (usability) a přístupnost (accessibility) mezi odborníky v ČR. Z toho důvodu začínají Katedra počítačů FEL ČVUT, Sun Microsystems a projekt Dobrý web, pod záštitou Czech SIGCHI, pořádat veřejná setkání odborníků a zájemců o usability.
První setkání se koná 23. března 2006 od 18.00 v budově ČVUT na pražském Karlově náměstí v posluchárně K9.
Program 1. setkání:
- 18.00 – Zahájení, informace o Czech SIGCHI
Pavel Slavík, ČVUT/ Czech SIGCHI
Jiří Mžourek, Sun Microsystems
Marek Antoš, Dobrý web - 18.30 – Přednáška: Persony – Vystavte si uživatele vašeho produktu přímo ve vaší pracovně Jakub Franc, Sun Microsystems; Zdeněk Míkovec, ČVUT
- 19.30 – Diskuze, občerstvení
Setkání je veřejně přístupné, vstup je volný.
„Rostoucí zájem českých vývojářů o metody vývoje a testování softwaru s ohledem na použitelnost a přístupnost mě velmi těší,“ říká Jiří Mžourek, Manager, Software eXperience Design, který je v Sunu zodpovědný za design uživatelských rozhraní vývojářských nástrojů. „Díky dlouhodobé spolupráci s ČVUT máme navíc zajištěnou výuku specialistů na usability pro pražské vývojové centrum Sunu.“
Použitelnost (usability) je obecný pojem, který vyjadřuje, jak je pro cílovou skupinou uživatelů snadné či obtížné používat danou věc (software). Základním principem testování použitelnosti je simulace reálného použití daného produktu vzorkem uživatelů z cílové skupiny a současné pozorování testovaných uživatelů.
„Zkoumáním uživatelského chování v prostředí webu se dlouhodobě zabýváme a jsme rádi, že se můžeme podílet na akcích, které se použitelností a přístupností zabývají. Czech SIGCHI je pro nás příjemnou příležitostí k tomu, abychom se s ostatními podělili o vlastní zkušenosti a rozšířili si obzor i mimo oblast Internetu a webu,“ řekl Marek Antoš, vedoucí projektu Dobrý web.
Použitelnost na ČVUT
Problematika uživatelských rozhraní má na ČVUT dlouhou tradici. Původně se výuka omezovala pouze na otázky grafické interakce, přibližně před deseti se pak v rámci národního projektu začalo ČVUT zabývat otázkami accessibility, konkrétně návrhem uživatelských rozhraní pro nevidomé uživatele. Tato problematika pak byla na katedře řešena i v následujících letech v rámci národních i mezinárodních projektů.
Testování použitelnosti softwaru na ČVUT umožnilo až zřízení Usability Labu společností Sun Microsystems v roce 2004. Jedinou laboratoř tohoto typu ve Střední Evropě tak sdílí Katedra počítačů FEL ČVUT společně se Sunem, kromě výuky zde probíhá i testování softwaru vyvíjeného pražským vývojovým centrem Sunu.
„Považuji za důležité, že si softwarové firmy v poslední době stále více uvědomují význam používání správných metod pro návrh uživatelských rozhraní svých aplikací,“ konstatuje Prof. Ing. Pavel Slavík, CSc. z Katedry počítačů FEL ČVUT. „Naše univerzita se snaží těmto firmám vycházet vstříc tím, že s pomocí nejmodernějších technologií a know-how vychováváme mladé specialisty na použitelnost.“
V rámci evropského projektu MUMMY se Katedra počítačů FEL ČVUT podílela na výzkumu problematiky uživatelských rozhraní mobilních zařízení. Dosažené výsledky výzkumu byly publikovány na prestižních mezinárodních konferencích.