Hlavní navigace

Největší globální hrozbu pro počítače stále představují infikované USB klíče, v Česku nejvíce řádí adware a spam

[Tisková zpráva] Stejně jako v minulých měsících, byla i v dubnu skupina infiltrací INF/Autorun celosvětově nejrozšířenější hrozbou. Vyplývá to z dubnových výsledků statistického systému ESET ThreatSense.Net®, podle kterého tvořila uvedená infiltrace 7,75 % ze všech zachycených hrozeb. Počet nakažených počítačů touto infiltrací však klesá. V České republice se v dubnu INF/Autorun výrazněji neprosadil, a tak u nás i nadále vládne adware (škodlivý kód sloužící k zobrazování nevyžádané reklamy) a spam.

Sdílet

V dubnu byl poprvé zaznamenán průnik trojského koně Win32/PSW.OnLi­neGames (6,20 %) mezi elitu globálně nejrozšířenějších hrozeb. Tento trojský kůň sbírá nejrůznější informace (například přihlašovací údaje) související s počítačovými hrami. Mimo jiných informací totiž zaznamenává posloupnosti stisknutých kláves. Ty pak odesílá na vzdálený server. Stejně tak používá techniky běžné pro rootkity, když zasahuje do činnosti některých bezpečnostních programů.

Adware z rodiny Virtumonde patří mezi nejrozšířenější hrozby již dlouhou dobu. Třetí místo v dubnu obsadil adware označovaný jako Win32/Adware.Vir­tumonde (3,58 %), následovaný svým příbuzným Win32/Adware.Vir­tumonde.FP (2,93 %) na místě čtvrtém. Adware Virtumonde je již delší dobu využívaný jako prostředek k infiltraci počítačů a následného řetězovitého zobrazování oken s nevyžádanou reklamou. Jednotlivé varianty tohoto adware jsou často modifikovány a upravovány tak, aby je prakticky nebylo možno odstranit z počítače bez poškození kriticky důležitých částí operačního systému.

Otevírání pop-up reklamních oken má za úkol i školdivý kód na pátém místě dubnového žebříčku a další adware, konkrétně Win32/Adware.Se­archAid (2,64 %).

Stejně jako celosvětový žebříček, mají i hrozby v ČR svou stálici. Není jí však INF/Autorun, ale Win32/Adware.Se­archAid (4,77 %). Uživatel si takovou potenciálně nechtěnou aplikaci nainstaluje většinou nevědomky jako součást licenčního ujednání jiného programu. Win32/Adware.Se­archAid následně přesměruje internetový prohlížeč a nutí ho otevírat okna s nevyžádanou reklamou.

Na druhém místě v dubnové statistice systému ESET ThreatSense.Net® nalezneme trojského koně Win32/Ozdok (3,91 %). Ten se mediálně proslavil již na začátku tohoto roku pod jménem Mega-D botnet a má za úkol infiltrovat počítač a následně ho využít k hromadnému odesílání e-mailů, tedy ke spamování. Třetí místo pak obsadil v ČR již zmiňovatný Win32/Adware.Vir­tumonde (3,76 %).

Infiltrace INF/Autorun (3,16 %) u nás zatím ještě pomalu roste (v březnu 2,95 %) přesto klesla díky nárůstu adware ze třetího na čtvrté místo.