Hlavní navigace

V Česku se nejvíce šířil špión Win32/Spy.VBStat.J

[Tisková zpráva] Praha, 6. srpna 2007 - Podle výsledků statistického systému ESET ThreatSense.Net byl v červenci globálně nejrozšířenější virovou hrozbou opět Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen. V Česku se však tato infiltrace umístila až na druhém místě, přeskočil ji trojan Win32/Spy.VBStat.J s rekordním podílem 6,36 % na celkovém počtu infiltrací šířených u nás.

Sdílet

Win32/Spy.VBStat.J je trojský kůň, který sbírá informace o hardwarovém a programovém vybavení počítače a jehož podstatou je knihovna DLL. Win32/Spy.VBStat.J se šíří za pomocí jiného malwaru a velikost knihovny DLL je variabilní.

Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen patří do rodiny infiltrací, které způsobují napadení Windows v čase, kdy operační systém pracuje se soubory animovaných kurzorů (přípona ANI). Po infiltrování operačního systému dochází ke stahování dalších nebezpečných souborů z internetu a následnému zamoření počítače. Exploit Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen využívá bezpečnostní chyby Windows a Microsoft již v dubnu vydal bezpečnostní záplatu. I přesto zůstává Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen stále globálně nejrozšířenější infiltrací posledních měsíců.

V globálním žebříčku byl v červenci na druhém místě červ Win32/Rjump.A, který po napadení umožňuje vzdálený přístup útočníka na infikovaný počítač. V Česku byl na druhém místě již zmíněný exploit Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen.

Na třetím místě globálního žebříčku se zachytil INF/Autorun, což jsou různé rodiny červů, které vždy podobným způsobem infikují soubory typu autorun.ini (typicky se šíří prostřednictvím USB klíčů), aby zajistily své spuštění a následné napadení počítače. U nás byl na třetím místě trojan Win32/BHO.G, který se na napadeném počítači nainstaluje jako Browser Helper Object v prohlížeči Internet Explorer a monitoruje vše, co uživatel přes tento prohlížeč udělá. Získává tak přehled navštívených webových stránek, hesla zadávaná při přihlašování k e-mailu nebo internetovému bankovnictví.

O technologii ThreatSense.Net
Technologie ThreatSense®.Net, která je součásti antivirového a anti-spyware řešení ESET NOD32, sbírá anonymně statistické balíčky, které obsahují informace o typu a počtu infiltrací zachycených na počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní údaje o nejrozšířenějších infiltracích. Infiltrace, které jsou zachycené heuristickou analýzou, jsou zpracované a je proti nim vydaná účinná aktualizace ještě dříve, než se stihnou masově rozšířit či zmutovat do dalších variant. Společnost ESET ctí soukromí svých zákazníků, proto je zasílání informací jen volitelnou funkcionalitou. Pokud se uživatel rozhodne informace zaslat, jsou veškerá data nejen anonymní, ale navíc jsou ze zasílání vyloučeny dokumenty a jiné soubory obsahující potenciální citlivá data.

O společnosti ESET
Společnost ESET je technologický lídr v oblasti špičkových bezpečnostních řešení. Zaměřuje se výhradně na vývoj komplexní ochrany počítačových systémů, která se vyznačuje dosud nepřekonanou účinností a úsporou systémových zdrojů. Od svého vzniku v roce 1992 sídlí společnost v Bratislavě a má pobočky v Praze a v San Diegu (USA). Jako partnera si ji zvolily společnosti jako Microsoft, Dell či Canon. Za téměř 15 let své existence získala společnost ESET množství prestižních ocenění, jako například Deilotte Technology Fast 50 CE, či Deilotte Technology Fast 500 EMEA.