Hlavní navigace

V čistírně se hlavně čistí! aneb Těžká dřina v ÚČOV

[Tisková zpráva] Moderátor pořadu Těžká dřina Roman Buťa si tentokrát troufnul prověřit svoji dovednost v Ústřední čistírně odpadních vod v Praze. Aby mohla velmi užitečná instituce dobře odvádět svou práci, musí se také často a důkladně čistit. S Romanem se tak s potřebným nádobíčkem v tomto dílu projdeme okolo čerpadla, česlovnou, lapačem písku a dosazovacími nádržemi. Co v nich moderátor najde za odpad, je skutečně neuvěřitelné!

Sdílet

Splašková voda z 95 % Prahy přitéká v ÚČOV nejdříve k čerpadlu. Když je přestávka ve fotbale nebo hokeji, okamžitě se tu úleva fanoušků pozná – přitékající tekutiny je o poznání mnohem více. Jakákoliv porucha čerpadla by způsobila velké škody, proto se musí pravidelně očistit od všech pevných částic a pořádně promazat. Roman se do takové práce pustí s vervou a netuší, že to je teprve začátek. Budete žasnout i vy, co je všechno možné spláchnout do záchodu. Hádejte, co může nějaký chytrolín využít místo toaletního papíru nebo co pojme odpadní potrubí za laskominy!

Další pracovní zastávkou jsou česle, tj. důmyslné zařízení, které vytěží z odpadní vody vše, co plave na hladině… a že se toho tady koupe! Když se Roman pustí do čištění, je voda pochopitelně pryč, nečistoty ale nikoliv. Čekají laskavě na svého čističe. Zde Romča prožívá nechutnou činnost už zcela bez obalu… je to opravdu odporná jáma. Žijí tu dokonce nějaké malé breberky a na stěny pokryté kalem se dá doslova špachtlí psát.

Když je i česlovna bez nežádoucích nečistot, dostane se Roman konečně ven a zahraje si na hasiče. Jak mu to půjde? Inu, náš šikovný moderátor se předvede jako obvykle, ale nějaké ty pevné nečistoty, písek a štěrk usazený na stěnách dalších „bazénů“ pro čištění odpadní vody, přece jenom spláchne.

Poslední Romanovou zastávkou je biologická část čistírny. Čím se liší tato část od mechanické a jak funguje, vysvětluje těžkodřinovému pracantovi jeho průvodce a momentální šéf. Na moderátora zde zbude opět výživná prácička, vyčistit tzv. dosazovák. S hasičskou hadicí je už skoro kamarád, a tak to půjde skoro jako po másle. Romča ale také tak dopadne – uklouzne a přistane tvrdě a na záda.

Jak se nakonec moderátor dalšího dílu Těžké dřiny vypořádal i s posledním úkolem a jestli v ÚČOV nakonec nezůstal, uvidíte ve středu 28. 3. od 20.15 na Prima COOL.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).