Hlavní navigace

V roce 2015 by mohlo v EU chybět až 670 tisíc odborníků na ICT

[Tisková zpráva] Praha, 2. března 2010 – V roce 2015 by mohlo v Evropské unii chybět až 670 tisíc odborníků na informační technologie. Vyplývá to z analýzy německé společnosti Empirica sponzorované Evropskou komisí. Podle zástupců společnosti Cisco, která analýzu zveřejnila v rámci právě probíhajícího Evropského týdne ICT dovedností, pomohou rozdíl mezi poptávku a nabídkou specialistů vyrovnávat aktivity zaměřené na hledání a výchovu mladých talentů. Například síťové akademie společnosti Cisco v Česku jen za posledních 10 let pomohly prostřednictvím svých kurzů rozvíjet ICT dovednosti u 15 801 studentů. Podpořit zájem o obor informačních technologií má i další ročník soutěže Networking Academy Games 2010.

Sdílet

"Znalosti a dovednosti v oblasti počítačových sítí jsou dnes značně rozšířené nejen ve velkých společnostech, ale stále častěji i v menších firmách. Proto je o tyto odborníky velký zájem. Prostřednictvím našeho programu síťových akademií se proto snažíme vychovávat stále nové a nové ICT specialisty, kteří budou moci tuto poptávku vyrovnávat,“ uvedl Karol Kniewald, koordinátor Cisco Networking Academy v České republice.

Aby nabídka vyrovnala budoucí poptávku, potřebuje podle závěrů analýzy Evropská unie velmi naléhavě další ICT profesionály a mladé lidi, kteří by se v budoucnu ICT odborníky stali. Na tuto oblast je zaměřeno například 71 síťových akademií společnosti Cisco na českých středních a vysokých školách, které pomáhají v Česku vychovávat nové odborníky v oblasti počítačových sítí. Například síťové akademie společnosti Cisco v Česku jen za posledních 10 let pomohly prostřednictvím svých kurzů rozvíjet ICT dovednosti u 15 801 studentů.

"V rámci našich síťových akademií učíme budoucí ICT profesionály navrhovat, konfigurovat a provozovat počítačové sítě. Mladí lidé s těmito dovednostmi mají i v dnešní době dobrou perspektivu na trhu práce. V průběhu roku organizujeme i různé soutěže zaměřené na ICT dovednosti, které často sledují významné společnosti z oboru a snaží se mezi studenty identifikovat nové talenty k dlouhodobější spolupráci,“ uvedl Karol Kniewald, koordinátor Cisco Networking Academy v České republice.

Jednou z těchto soutěží je i pátý ročník Networking Academy Games 2010, který proběhne v březnu letošního roku na třech českých školách. Soutěž je určena pro studenty síťových akademií Cisco, kterým umožňuje poměřit své teoretické znalosti i praktické dovednosti z oblasti počítačových sítí. Nejúspěšnější studenti se zúčastní mezinárodního kola soutěže, kde Česko opakovaně úspěšně reprezentují. Například Martin Danko z Vysokého učení technického v Brně loni vyhrál mezinárodní kolo soutěže v Bratislavě a v mezinárodní soutěži Netriders byl oceněn jako nejlepší z celého regionu střední a východní Evropy.

Více informací naleznete na stránkách soutěže: http://www.netacad-games.cz/2010/