Hlavní navigace

V Ostravě vznikne nejmodernější IT centrum se superpočítačem

[Tisková zpráva] Ostrava - IT4Innovations je název projektu, který si klade za cíl vybudovat v Ostravě velké a moderní počítačové centrum. Peníze z evropských fondů by tak výrazně přispěly k pořízení superpočítače.

Sdílet

„V průmyslu, ale i ve společnosti stále narůstá počet složitě řešených operací. S tím souvisí nutnost vytvořit v České republice moderní počítačové centrum, jehož základem jsou superpočítače a které umožní inovace v moderních technologiích,“ říká Jan Vitula, vrchní ředitel strukturálních fondů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Vybudováním tohoto centra by Česká republika vystoupila z konkurenční nevýhody, kterou doposud k okolním státům má.

Tento projekt po přísném procesu vyhodnocování doporučilo k další přípravě Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako kandidáta na čerpání peněz z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. „Špičkoví odborníci by zde vyvíjeli nové a netradiční výpočetní metody v klíčových oblastech moderní vědy,“ vysvětluje ředitel Jan Vitula.

Hlavním přínosem projektu IT4Innovations je vytvoření jedinečné struktury národního a mezinárodního významu zaměřenou na klíčové oblasti vědy a výzkumu. Výsledky a výstupy práce specializovaných odborníků mohou pomoci ve zvládání krizových situací, jako jsou například povodně nebo dopravní nehody. Superpočítač totiž dokáže kritické momenty vymodelovat.

„Výrazně by pomohl v automobilovém průmyslu, protože by vědci s pomocí superpočítače navrhli optimální tvary ve vozidle, čímž se mohou při nehodách zachránit lidské životy. Také může posunout dál výzkumy onkologických onemocnění,“ uzavírá ředitel Vitula.

IT4Innovations představuje výjimečné sjednocení vědeckých, výzkumných a vývojových kapacit z oblasti informatiky a výpočetní matematiky s cílem zajistit rozvoj celé řady moderních a progresivních technologií.