Hlavní navigace

V Pardubicích se dlouho diskustovalo o nedostavěné dálnici R35

[Tisková zpráva] Podle Ivo Tomana prý „někdo v Praze“ zneužil situace a výstavbu brzdí

Sdílet

Počtvrté v pořadí a potřetí v tomto týdnu úspěšně proběhla veřejná předvolební diskuse pořádaná Regionální Televizní Agenturou (RTA) ve spolupráci s regionálními Deníky vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP) a za mediální podpory Rádia OK a sítě internetových novin Regiony24.cz. Předvolební diskuse, kterou televize RTA vysílala živě hned na několika internetových kanálech, se uskutečnila v Kulturním domě v Hronovické ulici v Pardubicích. Moderátory večera byla již osvědčená dvojice – Lenka Nerudová (TV RTA) a Radko Kubičko (ČRo6).

Kromě vicehejtmana Pardubického kraje Romana Línka (Koalice pro Pardubický kraj) v panelu vystoupili Miroslav Krejčí (KSČM) a trojice, která již v našem předvolebním televizním „kolotoči“ diskutovala v Ústí nad Orlicí: hejtman Pardubického kraje Ivo Toman (ODS), Radko Martínek (ČSSD) a Pavel Křivka (SZ).

Připomeňme, že poslední volby v Pardubickém kraji vyhrála ODS před Koalicí pro Pardubický kraj, KSČM a ČSSD. Občanští demokraté získali 34,45 procenta hlasů, což jim v pětačtyřice­tičlenném zastupitelstvu zaručilo 18 křesel. Koalice pro Pardubický kraj získala 22,79 procenta hlasů, tedy 12 mandátů, a komunisté se ziskem 17,34 procenta hlasů devět mandátů. Šest zastupitelů mají sociální demokraté, kteří obdrželi 13,22 procenta hlasů. Rada Pardubického kraje, tedy vedení kraje, pak byla v období uplynulých čtyř let složena výhradně ze astupitelů zvolených za ODS a Koalici pro Pardubický kraj. Zastupitelé za KSČM a ČSSD byly v krajské opozici.

Dálnice R35 (D11)
Doprava v Pardubickém kraji a zejména výstavba dálnice R35 byla hlavním tématem předvolební diskuse v Pardubicích.

„Situace v dopravě je velmi vážná, jsme poslední kraj, který nemá ani kilometr dálnice," řekl v debatě o nové dálnici R35 hejtman Ivo Toman. První tři milirady jsou již prý investovány do prvních kilometrů R35, další stokilometrový úsek je v přípravě. Na příští rok půjde do výstavby 50mld. korun. „Musím věřit ministru dopravy, že to s námi myslí vážně a že v roce 2016 budeme mít již celou dálnici rozestavěnou,“ vysvětlil Toman.

„Jednoznačnou odpovědnost za zdržení rychlostní silnice R35 nese vedení kraje,“ řekl v reakci na Tomanova slova kandidát ČSSD Radko Martínek. Výstavba nové dálnice v je patové situaci, protože neexistuje zanesení R35 do územního plánu kraje. Současná vláda prý nepočítá s tím, s čím počítala předešlá vláda ČSSD. „Peníze reálně nejsou,“ řekl k současné situaci Radko Martínek. ČSSD podle něj má jasnější plány. Kraje musí prý vynaložit obrovské pracovní nasazení, aby se výstavba dále pohnula, upozornil Martínek.

Pavel Křivka (SZ) k problému výstavby R35 vysvětlil, že SZ chce novou dálnici. „Zatlačíme na vládu, aby prachy na R35 vysolila,“ řekl Křivka. Strana zelených prý byla v postoji k výstavbě nestranná. Jednoznačně Křivka odmítl, že by zelení výstvavbu R35 obstruovali.

„Nebezpečí je, že velká část tranzitu se s dostavěním jen části silnice R35 přesune z dálnice D1 na severní trasu. Úkolem regionálních politiků je, aby hlídali dokončení R35 v roce 2017. Současný harmonogram dostavby je špatný,“ vysvětlil v rozsáhlejší odpovědi vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. Systém přivaděčů by měl být podle něj dokončen do roku 2010, bez toho by dopravní řešení nebylo úplné.

„Zpackaná transformace zdravotnictví a nedostatky při výstavbě silnice R35“ jsou, podle komunistického kandidáta do krajského zastupitelstva Pardubického kraje Miroslava Krejčího, obrovskými nedostatky minulého volebního období.

Letiště Pardubice
Co se týká dopravy, dalším v řadě témat byla modernizace pardubického letiště. Logiku má, podle Ivo Tomana, další rozšířené využití pardubické letiště, které je do budoucna lukrativní investicí. Úkolem je vystavět terminál, který pojme až 600tis. cestujících. Na pesimistické názory na rozvoj pardubického letiště Toman řekl, že letecká doprava přináší celosvětově spoustu příležitostí, zejména pak velké množství těch pracovních.

Radko Martínek považuje letiště v Pardubicích záležitostí dalšího vývoje a souhlasí s hejtmanem Tomanem, že civilní letiště má pro kraj budoucnost. „V tomto jsme zajedno,“ řekl Martínek. Projekt musí být viděn v souvislostech, je třeba vyřešit nejen dopravní obslužnost, ale také zátěž (například hlukovou) pro občany, kteří bydlí v okolí letiště. Odchod potenciálních investorů, podle Martínka, byl způsoben nejistotou dalšího rozvoje letiště.

Oproti předešlým názorům není prioritou Strany zelených letiště v Pardubicích. Dokud prý kraj nebude mít kvalitní dálnici, jsou další investice plýtváním prostředky. Zelení ve svém programu deklarovali, že jsou pro omezený provoz letiště.

K problematice modernizace a rozšiřování Pardubického letiště se Miroslav Krejčí (KSČM) vyjádřil pouze v tom smyslu, že podporu letiště má KSČM ve svém volebním programu, a že Pardubice mohou na tomto projektu jedině vydělat.

Podle vicehejtmana Romana Línka v rámci „leteckého trojúhelníku“ Praha – Brno – Pardubice, je prý třeba vytvořit regulérní soutěž pro hledání strategického investora, kterého se dosud nepodařilo najít. „Rozhodně bychom neměli dopustit, aby u nás vznikalo v uvozovkách letiště Praha – východ.“

Zdravotnictví v kraji
K názoru komunistického kandidáta Miroslava Krejčího o „zpackaném zdravotnictví“ se přidal Radko Martínek z ČSSD když uvedl, že krize ve zdravotnictví je způsobena tím, že se šetří na platech zaměstnanců. „Zlikvidovaly se celé týmy zaměstnanců,“ řekl Martínek. Vedle toho se však prý v provozu nemocnic nic nezlepšilo.

Účastníci dnešní předvolební diskuse v Pardubicích představili úvodem „Motta“, kterými prezentují v rámci letošních krajských voleb sebe i strany, které zastupují. Ivo Toman (ODS) řekl, že ODS „slibuje splnitelné, říká co chce udělat, proč to chce udělat a jak to udělá.“ Miroslav Krejčí (KSČM) zase představil heslo „společně pro lepší budoucnost.“ Radko Martínek (ČSSD) připomněl plány Sociální demokracie jako „šance na změnu.“ Roman Línek (KDU-ČSL) zase prohlásil: "Jsme lidé, kterým můžete věřit.“ Pavel Křivka za Strany zelených preferuje „respekt k veřejným prostředkům, úctu k lidem a ohleduplnost ke krajině.“

Videozáznam diskuse najdete na serveru Volební.NET (www.volebni.net). Na stejném místě najdete také kompletní online zpravodajství, pořízené redaktory Českých médií. Příští diskusi, která se uskuteční ve čtvrtek 18. září v Brně (Kinokavárna Brno, nám. SNP 33), můžete opět sledovat hned na několika portálech. Primární přenos videa včetně zvuku zprostředkuje speciální volební server Volební.NET (www.volebni.net), dalšími servery jsou zpravodajsko-publicistická Česká média (www.ceskamedi­a.cz), web televize RTA (www.rta.cz) a táborská mutace regionálního Deníku (www.denik.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).