V Plzni proběhl seminář k digitalizaci

[Tisková zpráva] Odborného semináře k digitalizaci TV vysílání, který 28. května v Plzni uspořádala Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR (NKS) a České Radiokomunikace, a.s. (ČRa), se zúčastnilo přibližně 40 specialistů na anténní systémy. Představili jim informační kampaň zaměřenou na Plzeňsko a Karlovarsko a prodiskutovali s nimi technologické detaily přechodu na digitální TV vysílání. Na Plzeňsku a Karlovarsku dojde k ukončení zemského analogového televizního vysílání z vysílačů Plzeň – Krašov, Cheb – Zelená hora, Plzeň – Krkavec, Mariánské Lázně – Dyleň a Jáchymov – Klínovec v září tohoto roku. Digitální signál je již v obou regionech vysílán, s přechodem na digitální TV vysílání proto není třeba čekat.

Sdílet

Plzeňský odborný seminář navázal na obdobný seminář pořádaný ČRa v lednu 2009 v Praze. Zástupci NKS, ČRa, Prima TV a České televize seznámili specialisty na anténní systémy s technickými detaily přechodu na digitální televizní vysílání. „Informační kampaň zaměřená na region Plzeňska vychází ze struktury, která se osvědčila v Praze,“ informoval anténáře Zdeněk Duspiva. Součástí kampaně jsou kromě mediální a PR složky opět i mobilní digihlídky, zdarma distribuované Diginoviny, semináře pro veřejnost a další aktivity. Na nutnost připravit se na ukončení analogového TV vysílání znovu upozorní i piktogram na programu České televize a obdobné aktivity komerčních televizí.

Spolu s vysílačem Plzeň – Krašov dojde k ukončení analogového televizního vysílání i z vysílačů Cheb – Zelená hora, Plzeň – Krkavec, Mariánské Lázně – Dyleň a Jáchymov – Klínovec, v regionu Plzeňska a Karlovarska se tak přechod na digitální TV vysílání týká v zásadě všech, kdo přijímají televizní signál zemsky (přes anténu). Diváků, kteří mají satelitní, kabelový nebo IPTV příjem, se ukončení zemského analogového televizního vysílání nijak netýká.

Pokrytí digitálním signálem je na stejné úrovni, jako bylo pokrytí signálem analogovým. Pro lepší příjem budou v provozu i opakovače, tzv. gap fillery. „Z technických důvodů bude signál z gap fillerů mnohdy vertikálně polarizován. Pro lepší příjem televizního signálu je potom vhodné pootočit anténu o 90 stupňů, podobně, jako tomu bylo v Praze,“ upozornil Jiří Vykydal z Českých Radiokomunikací. V následné diskusi se většina dotazů týkala úrovně pokrytí a případných dokrývačů na území Plzeňska a Karlovarska a pravděpodobného dočasného umístění multiplexu 2 na kanál 66. „V srpnu 2010 se uvolní finální kmitočet 35 pro multiplex 2 a bude třeba digitál ještě znovu přeladit,“ upozornil Vykydal.

Dvouapůlhodinový seminář uzavřel Zdeněk Duspiva: „Přechod na digitální televizní vysílání proběhl v Praze v klidu. Věříme, že stejně jako Pražané přistoupí k přechodu zodpovědně i obyvatelé Plzeňska a Karlovarska a připraví se na ukončení zemského analogového televizního vysílání v dostatečném předstihu. Digitální signál už vysílá, není třeba na nic čekat.“

Více informací o přechodu na digitální TV vysílání, včetně dat ukončení analogového vysílání jednotlivými vysílači, je k dispozici na www.digitalne.tv. Ve všední dny od 8 do 19 hodin je v provozu také bezplatná infolinka 800 90 60 30.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).