Hlavní navigace

V Praze a Brně budou České Radiokomunikace vysílat ve vertikální i horizontální polarizaci

[Tisková zpráva] (Praha, 13. října 2008) – České Radiokomunikace spustí do konce října digitální televizní vysílání multiplexu 2 v Praze a Brně. Zvláštností těchto dvou měst je kombinace vertikální a horizontální polarizace vysílání. Ve vertikální polarizaci se bude signál digitální televize vysílat přímo uprostřed obou měst a horizontálně pak v blízkosti těchto měst na stejných vysílacích kanálech v síti SFN – jednofrekvenční synchronní provoz vysílačů. Toto kombinované technické řešení zajistí kvalitnější a robustnější digitální pokrytí dvou největších měst České republiky.

Sdílet

Vysílání ve vertikální polarizaci přinese v členitém terénu velkých měst výhodu mnohačetných odrazů, které umožní lepší příjem i v oblasti zastíněné nějakou terénní či jinou překážkou. V praxi to znamená, že diváci budou moct úspěšně přijmout signál na pokojovou vertikální anténu v místech, kde např. vnitřní anténu pro horizontální polarizaci použít nemůžeme. Druhou velkou výhodou je příjem na venkovní anténu v údolí, kde je k dispozici dostatek odraženého signálu od okolních překážek bez výpadků.

„Vysílání ve vertikální polarizaci je obecně vhodnější pro mobilní příjem a příjem uvnitř budov, což bude velmi výhodné při zavádění nových služeb,“ říká Kamil Levinský, ředitel Úseku pro transformaci společnosti Českých Radiokomunikací. „Na obou vysílacích lokalitách bylo nutné vyměnit hlavní anténní systém, v Praze se tak stalo v pondělí 6. října, v Brně k výměně dojde do konce října,“ dodává Jiří Vykydal, vedoucí Útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací.

Městský vysílač Praha – město (Žižkov) bude spuštěn z nového anténního systému koncem října 2008. Příměstské vysílače Cukrák u Prahy (pro Středočeský kraj) a Brno – Hády (hlavně pro Jihomoravský kraj a částečně i pro přilehlé kraje) budou nadále vysílat s horizontílní polarizací. Vysílání analogové televize bude nadále pokračovat s horizontální polarizací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).