Vysílání ve vertikální polarizaci přinese v členitém terénu velkých měst výhodu mnohačetných odrazů, které umožní lepší příjem i v oblasti zastíněné nějakou terénní či jinou překážkou. V praxi to znamená, že diváci budou moct úspěšně přijmout signál na pokojovou vertikální anténu v místech, kde např. vnitřní anténu pro horizontální polarizaci použít nemůžeme. Druhou velkou výhodou je příjem na venkovní anténu v údolí, kde je k dispozici dostatek odraženého signálu od okolních překážek bez výpadků.
„Vysílání ve vertikální polarizaci je obecně vhodnější pro mobilní příjem a příjem uvnitř budov, což bude velmi výhodné při zavádění nových služeb,“ říká Kamil Levinský, ředitel Úseku pro transformaci společnosti Českých Radiokomunikací. „Na obou vysílacích lokalitách bylo nutné vyměnit hlavní anténní systém, v Praze se tak stalo v pondělí 6. října, v Brně k výměně dojde do konce října,“ dodává Jiří Vykydal, vedoucí Útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací.
Městský vysílač Praha – město (Žižkov) bude spuštěn z nového anténního systému koncem října 2008. Příměstské vysílače Cukrák u Prahy (pro Středočeský kraj) a Brno – Hády (hlavně pro Jihomoravský kraj a částečně i pro přilehlé kraje) budou nadále vysílat s horizontílní polarizací. Vysílání analogové televize bude nadále pokračovat s horizontální polarizací.