Hlavní navigace

V San Franciscu testují autobus s GPS a připojením k internetu

[Tisková zpráva] (San Francisco, USA, 7. dubna 2008) – Obyvatelé amerického San Francisca v současné době testují nový prototyp hybridního autobusu s mobilním připojením k internetu a vestavěnou GPS. Lidem umožňuje během cesty městskou hromadnou dopravou pracovat nebo komunikovat s rodinou a přáteli, systém GPS je navíc informuje o aktuální dopravní situaci. Cílem společného projektu Dopravního podniku města San Francisco a společnosti Cisco je přimět lidi k častějšímu cestování MHD, a tím snížit objem emisí produkovaných automobily.

Sdílet

„Jako technologická firma se snažíme nejen snižovat vlastní emise oxidů uhlíku, ale chceme pomáhat i našim zákazníkům využívat síťových technologií jako ‘zelené‘ platformy pro udržitelné podnikání a rozvoj. Pokud budeme dostatečně spolupracovat a využívat inovací, mohou nám ICT řešení pomoci lépe se vyrovnávat s globálním znečištěním životního prostředí a klimatickými změnami,“ řekl John Chambers, generální ředitel společnosti Cisco.

Jedním z příkladů takové spolupráce je právě prototyp hybridního autobusu s pracovním názvem „Connected Bus“, který vyvinula společnost Cisco s Dopravním podnikem města San Francisco (SFMTA) s cílem demonstrovat inovativní způsob veřejné dopravy. Má mobilní připojení k internetu, vestavěné GPS informující cestující o trasách autobusů a možnostech přestupů a LCD displeje poskytující údaje o úsporách emisí, kterých je dosaženo díky využívání veřejné dopravy. Rozšíření konceptu do dalších velkých měst po celém světě by podle jeho tvůrců mělo přinést významné snížení emisí oxidů uhlíku.

Právě městské aglomerace jsou totiž jedním z největších světových spotřebitelů energie a zároveň nejvíce přispívají ke globálním změnám klimatu. Dvacet největších světových měst s více než 10 miliony obyvatel se podle organizace U.N. Habitat podílí na spotřebě 75 procent světové energie. Testovaný hybridní autobus je přitom sám z 95 procent bez škodlivých emisí, čímž kompenzuje 55 tisíc cest autem ročně, tedy zhruba 270 tun emisí oxidů uhlíku.

Testování projektu „Connected bus“ bylo oficiálně odstartováno na globální konferenci sdružení Connected Urban Development (CUD), která se uskutečnila na konci února letošního roku v San Franciscu. Testování bude probíhat minimálně do jara roku 2009. Vedle hybridního autobusu byla na konferenci představena i služba Personal Travel Assistant (PTA), kterou vyvinula společnost Cisco s přispěním univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT), a která obyvatelům měst pomáhá lépe plánovat svoje každodenní cesty s ohledem na program, finance a životní prostředí. PTA bude dostupná přes web na všech zařízeních připojených k internetu včetně mobilních telefonů. V současné době se testuje například v jihokorejském Sou­lu.

Více informací o hybridním autobusu včetně fotografií naleznete zde: http://www.cis­co.com/web/abou­t/ac79/ps/cud/tcb­.html.

Video naleznete zde: http://www.you­tube.com/watch?v=er­lWqNnbdRY

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).