Hlavní navigace

V Eurovizní soutěži bude ČR reprezentovat klarinetista

[Tisková zpráva] Sedmnáctiletý klarinetista Lukáš Dittrich z Konzervatoře Brno se stal vítězem národního kola Eurovizní soutěže mladých hudebníků 2010, které uspořádalo brněnské studio České televize společně s Filharmonií Brno. Vítěz bude zastupovat Českou republiku v semifinále - a doufejme i finále - Eurovizní soutěže konané a přenášené živě z Vídně 14. května 2010.

Sdílet

Národního kola se minulý týden zúčastnilo šestnáct mladých hudebníků z konzervatoří, akademií a hudebních škol z Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic a Českých Budějovic. Porota ve složení David Mareček (ředitel Filharmonie Brno), Marie Kučerová (Česká televize), Jan Simon ( klavírista, ředitel SOČR), Čeněk Pavlík (houslista, Guarneri Trio) a Božena Růžičková (flétnistka, profesorka Konzervatoře Brno) ocenila u vítěze vyrovnaný výkon po stránce technické, tónové i interpretační se znaky výrazné osobnosti, se smyslem pro styl a s potenciálem budoucí kariéry.

Soutěž pořádaná EBU (European Broadcasting Union) se koná jako bienále již od roku 1982. Jako mezinárodní událost nabízí mladým talentovaným interpretům klasické hudby největší možný prostor pro start jejich mezinárodní kariéry. Předchozími vítězi byli například Markus Pawlik, Julian Rachlin, Natalie Clein, Julia Fischer nebo Lidia Baich, kteří se dnes pohybují pravidelně na světových pódiích. Letošní ročník se koná v květnu na pozvání rakouské televize ORF již potřetí ve Vídni, a to ve spolupráci s renomovaným festivalem Wiener Festwochen, který finálovým kolem soutěže zahajuje. Evropské veřejnoprávní televize sdružené v EBU vysílají do vídeňského semifinále a finále svého kandidáta, vzešlého z národního kola.