Hlavní navigace

V Telči uspěl Jarek i Amadeus

[Tisková zpráva] Čtvrteční večer 14.6.2007 na Telčském zámku vyvrcholil slavnostním vyhlášením výsledků festivalu Arts&Film. Televizní studio Ostrava s potěšením oznamuje, že na tomto festivalu obdržel 3. cenu dokument Jarek a Amadeus. Cenu převzali režisér filmu Jiří Vondrák a šéfproducent Centra hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Tomáš Jarolím.

Sdílet

Třetí ročník Mezinárodního evropského festivalu Arts&Film se konal v Telči od 12. do 14. června 2007, svému publiku nabídl řadu podnětných filmů z oblasti architektury, výtvarného umění, hudby atd. Hlavní hvězdou byl režisér Vojtěch Jasný, kterého k Telči poutá nezapomenutelné natáčení úspěšného filmu z 60. let „Až přijde kocour“.

Česká televize si z festivalu odnesla hned šest ocenění a 3. místo pro dokument Jarek a Amadeus v kategorii Hudba divadlo, film a literatura je jedním z nich. Hudební dokument ostravské televize je setkáním folkového muzikanta a básníka Jaromíra Nohavici s hudebním géniem W.A.Mozarta. Nohavica v něm hovoří o 8 měsících intenzivní práce nad operou Cosi FanTutte. Rozkrývá svůj vztah k opeře i svůj obdiv k Mozartovu géniu. O Amadeovi hovoří jako o největším hitmejkrovi své doby. Pořad je zaměřen více na období, kdy nové představení s novým libretem vznikalo, nežli na samotnou inscenaci opery v Ostravě. Je zajímavé sledovat vyvíjející se osobní vztah novodobého libretisty ke klasickému dílu a k samotnému autorovi hudby. Nohavica na kytaře přehrává některá témata a pro diváky, kteří nepatří mezi tradiční návštěvníky opery, otvírá novou cestu k vnímání tohoto uměleckého žánru.

Ve vysílání České televize měl Jarek a Amadeus premiéru 26. prosince 2006.

V září 2006 obdržel Jaromír Nohavica za svůj básnický překlad cenu Divadelních novin v kategorii hudebního divadla.

V únoru 2007 (16.-18.2.) byl tento dokument uveden v rámci doprovodného programu Evropských dnů opery, které se konaly v téměř stovce operních domů celé Evropy.