Václav Havel, Praha-Hrad – premiéra ojedinělého dokumentu ČT – 29. 12.

[Tisková zpráva] Půl roku na Pražském hradě a na cestách, aneb pokračování revoluce jinými prostředky. Dokument ke 20. výročí první volby Václava Havla prezidentem republiky. Připravili Martin Vidlák a Petr Jančárek. Premiéra v úterý 29. prosince na ČT1 ve 20:00 hodin.

Sdílet

Dokument Václav Havel, Praha-Hrad s podtitulem Slibuji na svou čest a svědomí mapuje příchod Václava Havla a jeho přátel na Pražský hrad a jejich působení v Kanceláři prezidenta republiky od 29. prosince 1989 do prvních svobodných voleb v červnu 1990. Snímek připomíná některé důležité politické události spojené s obnovováním a upevňováním demokracie v Československu a jeho prestiže ve světě. Je zde reflektováno i téma vyrovnávání se s minulostí a stále se dodnes vracející otázka zákazu KSČ. Připomínají se zahraniční návštěvy prezidenta Havla – do východního a západního Německa, USA i Sovětského svazu. Nechybí ani zákulisní historky pamětníků z těchto cest. V dokumentu se o své vzpomínky podělí mimo jiné Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Michael Žantovský, Alexandr Vondra, Jiří Křižan, Eda Kriseová, Ladislav Kantor, Petr Oslzlý, Vladimír Hanzel, Miroslav Kusý. Po dlouhé době vystoupila z ústraní i Věra Čáslavská, která bude vzpomínat na dobu svého působení v blízkosti Václava Havla.

Jaká byla úloha prezidentových poradců? Jak byl sestavován prezidentův pracovní program? Jak Olga Havlová, i když se první dámou stát nechtěla, pro veřejnost jí opravdu byla a dala dokonce postavení manželky prezidenta nový rozměr? Nahlédneme do zákulisí prezidentské kanceláře i prezidentské ochranky. Titul pořadu vychází z adresy, na kterou občané směřovali prezidentovi nepřeberné množství dopisů – jak se na ně odpovídalo? Uslyšíte i vyprávění prezidentových sekretářek.

Kromě politických událostí se tvůrci věnují i osobním příběhům prezidenta a lidí v jeho okolí, kteří přinesli do uzavřeného prostředí Pražského hradu noblesu, jistou neformálnost a otevřenost. Nebude chybět ani svědectví některých zahraničních osobností, Madeleine Albrightové, Richarda von Weizsäckera, George H. W. Bushe, Šimona Perese či Jeho Svatosti dalajlamy. Pohled na někdejší převratné společenské změny skrze proměny Kanceláře prezidenta republiky doplňují dobové archiválie a dokumenty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).