Hlavní navigace

Válečníci: strhující historické portréty v dokumentární sérii BBC na ČT2

[Tisková zpráva] ČT2 uvede v neděli 26. září od 16:10 premiéru 4. dílu unikátního šestidílného cyklu BBC o významných válečnících světových dějin: španělský dobyvatel Hernán Cortés. Cyklus se opírá o dobové prameny, vychází z rekonstrukce soudobých historiků a kombinuje klasický dokument s hraným vyprávěním.

Sdílet

Cortés se stal jedním z nejslavnějších conquistadorů. Sám říkal, že se rozhodl dobýt říši Aztéků pro krále, vlast a katolickou víru. Cortésovo přesvědčení přitom bylo jakousi směsicí rodícího se barokního náboženského mysticismu a zároveň probouzejícího se smyslu pro materiální hodnoty, mezi nimiž hrálo zlato jako božský kov dominantní roli. Vždyť zámořské výpravy inspirovaly barokní myšlení k poznávání Boha skrze tento svět a tehdejší chrámy se na rozdíl od gotických katedrál zlatem honosily. Za tím vším byl však zároveň i zápal Kristova bojovníka, ochotného položit život pro víru, jak ho ideálně ztvárnil zakladatel jezuitů Ignác z Loyoly. A tento rozpor, pro jeho dobu a jeho typ lidí příznačný, provázel Cortésovo jednání neustále. Když Španěl přistál na pobřeží v osadě Veracruz, přikázal pověsit zběhy a zapálit lodě, aby nebylo cesty zpátky. Cortés vyžadoval od svých mužů železnou kázeň a nemilosrdně je trestal, ale zároveň si je dokázal zavázat příslibem zlata. Na cestě do Tenochtitlanu dokonce doprovázela Španěly indiánská tlumočnice Marina z kmene, který byl s Aztéky ve válce.

Tenochtitlan, dnešní Mexico City, byl už před pěti stoletími městem, v němž žilo 200 tisíc obyvatel a kde se chrámy blýskaly zlatem. Cortés byl zprvu vládcem Aztéků Montezumou přijat jako velvyslanec Nejkatoličtějšího Veličenstva přátelsky a byl ubytován v jednom z paláců. Spory nastaly v okamžiku, když Montezuma prohlédl, že jeho host není vyslanec krále, ale obyčejný dobrodruh. Cortés zase dospěl po seznámení s krvavými aztéckými rituály k závěru, že Montezuma je náboženský barbar, který musí být přiveden ke Kristově víře. Spor začal mít i materiální příčinu, když se Španělé na vlastní oči přesvědčili, že Aztékové oplývají pohádkovými zásobami zlata. Při útěku z Tenochtitlanu však mnozí Cortésovi vojáci zahynuli právě proto, že jejich lodě naplněné „prokletým kovem“ nevydržely zátěž a potopily se. Události přiměly Cortése zorganizovat novou výpravu. Bál se totiž opustit zemi bez zlata, jímž chtěl obdarovat španělského krále a tím se i „vykoupit“ ze svých činů. Říši Aztéků nakonec pokořil, ale na pohádkový poklad Aztéků už nenarazil.

Repríza pořadu na ČT2 v úterý 28. 9. v 07:10 hodin, www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).