Hlavní navigace

Válečníci: strhující historické portréty v dokumentární sérii BBC na ČT2

[Tisková zpráva] ČT2 odvysílá v neděli 29. srpna od 16:10 v premiéře první díl unikátního šestidílného cyklu BBC o významných válečnících světových dějin. V cyklu, který se opírá o dobové prameny a vychází z rekonstrukce soudobých historiků, se kombinuje klasický dokument s hraným vyprávěním. Úvodní díl zachycuje kariérní vzestup Napoleona Bonaparte.

Sdílet

Píše se rok 1793 a revoluce upevňuje svou moc. Tvrdě a nekompromisně. Zakrvavená gilotina je symbolem doby. Popraven je král s královnou, ale o život přicházejí zástupy dalších lidí. Na popravišti končí odpůrci nového republikánského zřízení z řad šlechty, ale často i nevinné oběti udavačů nebo lidé kritizující nové pány halící se do roucha prostého občana. V neposlední řadě se koupají v krvi i „děti revoluce“. Nikdo si nemůže být jistý životem, protože teror je všudypřítomný. Navíc ohrožuje revoluci další nebezpečí: přízrak francouzského radikalismu straší evropské vladaře a cizí armády chtějí ve Francii svrhnout vládu lůzy. V této době přichází na scénu revoluce mladý poručík Napoleon Bonaparte. Je vyslán do Toulonu, kde Angličané obsadili přístav a hrozí obsazením celé jižní Francie. Mladý Korsičan Napoleon cítí svou šanci, i když si nedělá žádné iluze. Přestože ví, že „moc se krade na příděl“ a také to, že tu „vždycky budou králové, jen jim budeme říkat jinak“, chce přece uspět. Občan Freron, obratný intrikán a politická záštita chystané vojenské operace, ho varuje: „Bůh stvořil člověka k obrazu svému. Proto jsme ho zavrhli. Sám člověk má právo rozhodovat o životě a smrti druhých.“ Chce, aby si Napoleon uvědomil, že jedna chyba znamená jeho konec, protože, když revolucionáři dokázali popravit královnu, nebude jim dělat problém zbavit se kohokoliv dalšího.

Napoleon Bonaparte musí čelit četným intrikám, ale nakonec se Toulonu zmocní, vyžene Angličany a revoluci zachrání. Toulon je první vrchol jeho závratné kariéry, která vrcholí císařskou korunovací. Intrikána Frerona, posedlého mocí, později pošle na opuštěný ostrov, kde záhy umírá. Stejným způsobem skončí jednou i Napoleon Bonaparte. Ale až poté, co se svým vojskem promění Evropu k nepoznání.

Repríza pořadu 31. 8. na ČT2 od 09:40 hodin. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program