Hlavní navigace

Vánoce, jmelí a zločin

[Tisková zpráva] Koncem roku předvídají odborníci nárůst počtu webových hrozeb, takže uděláte dobře, když se na ně včas připravíte. Od pondělí 3. prosince se dá očekávat zvýšený provoz ve webových obchodech a po celém internetu, protože spotřebitelé začnou nakupovat své vánoční dárky. A po měsících příprav budou mít své žně i kyberzločinci.

Sdílet

Online nakupující prohledávají internet pomocí oblíbených vyhledávačů, do nichž zadávají obvyklé fráze jako „vánoční dárky“, „vánoční nakupování“ apod. Ve výsledcích se ovšem mohou na prvních místech objevit odkazy, které povedou přímo na škodlivé stránky obsahující mnoho různých druhů malwaru.

„Na vánoční sezónu se kyberzločinci připravují už od září a snaží se různými způsoby zlepšit pozice svých škodlivých stránek ve vyhledávačích. Používají k tomu metody jako ‚komentovaný spam‘ a ‚blogovací spam,‘“ řekl Raimund Genes, CTO společnosti Trend Micro. „Pokud nakupující takovou stránku navštíví a infikuje svůj počítač malwarem, pak během nakupování v e-shopech může tento malware zaznamenat a odeslat údaje o kreditní kartě nakupujícího. Pro kyberzločince to je v tomto období vítaná příležitost k nezákonnému obohacení.“

Tyto hrozby pocházejí od různých zdrojů, jedním z nich jsou lidé napojení na tzv. Ruskou obchodní síť RBN (Russian Business Network).

Na takových škodlivých stránkách je často umístěný software IFRAME, který umožňuje přesměrování uživatele a instalaci dalšího malwaru do postiženého systému.

Trend Micro doporučuje využívat technologii pro ochranu před webovými hrozbami, která je schopná blokovat škodlivý obsah webových stránek a proaktivně přerušit infekční řetězec ještě před tím, než se malware může dostat do počítače.

Více informací naleznete na: http://blog.tren­dmicro.com/you-better-watch-out-xmas-web-threats-come-to-town/.