Mezi nejrozšířenější virové hrozby v předvánočním období patří e-mailoví červi. Útočníci předpokládají, že v předvánočním období lidé ve větší míře otevírají přílohy e-mailů, které se tváří jako sváteční pozdrav nebo pohlednice. Uživatele neodradí ani fakt, že e-mail je ve většině případů v angličtině. „Protože je přeposílání různých vtípků, videí a prezentací velmi populární, uživatelé otevřou téměř cokoli, a červům se tak daří počítače nakazit,“ dodává Záruba.
V období významných svátků se nejvíce šíří červ z rodiny Nuwar, který se vyznačuje svými bombastickými názvy příloh, a letošní vánoce nejsou výjimkou. Vznikl teprve před rokem, ale názvů příloh existuje několik desítek typů. V současné době se šíří hlavně Nuwar s přílohou „Happy X-mas“. Mnoho uživatelů si myslí, že jim kamarád přeposlal vtipnou vánoční pohlednici, přílohu otevřou, a dovolí tak červu napadnout počítač. Červ Nuwar následně na nezabezpečeném počítači vytvoří tzv. botnet, což je skupina klientů s jedním správcem, přes který hromadně začnou z počítače odcházet spamy.
Dalším příkladem škodlivého kódu, který zvyšuje svoji aktivitu v prosinci, jsou nejrůznější downloadery. Ty stahují do počítače nebezpečné infiltrace, které se snaží získat citlivé údaje, jako jsou hesla a přihlašovací údaje. Získané informace často slouží k dobře organizovanému nelegálnímu obchodu. Podle aktuálních statistik technologie ThreatSense®.Net se nyní v Česku velmi výrazně šíří nejrůznější adware hrozby – tedy škodlivé kódy, které se snaží do počítače nainstalovat programy pro zobrazování reklamy nebo při prohlížení internetu spouští další okna s reklamním obsahem.
I proto je momentálně nejrozšířenějším škodlivým kódem u nás Win32/Adware.Virtumonde, což je agresivní program, který zneužívá počítač k otevírání pop-up oken, modifikuje výsledky vyhledávání a snaží se vyhnout detekci. Výrazné zvýšení šíření adware hrozeb může souviset s větší intenzitou stahování obsahu z P2P sítí. Uživatelé se před vánoci snaží zásobit novými filmy, hudbou a hrami a výměnné sítě jsou oblíbeným místem stahování nelegálního obsahu.
„Zabránit napadení počítače lze využíváním antivirového řešení, které však musí být pravidelně aktualizováno. Také v případě, že bezpečnostní software obsahuje funkci antispam, neměl by uživatel filtr nevyžádané pošty vypínat,“ říká Juraj Záruba. V neposlední řadě by se uživatelé měli na internetu chovat obezřetně.
Technologie ThreatSense®.Net, která je součásti řešení ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security, sbírá anonymně statistické balíčky obsahující informace o typu a počtu infiltrací zachycených na počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní údaje o nejrozšířenějších infiltracích a mohou na ně bleskově reagovat. ESET® ThreatSense.NET® získává data od 25 miliónů dobrovolných uživatelů z celého světa, a je tak nejpřesnější globální statistikou svého druhu.