Hlavní navigace

Vánoce nejen o pohádkách: Televize Z1 nabízí docudrama i atraktivní hosty v diskusích

[Tisková zpráva] PRAHA (9. prosince 2008) – Diváci letos poprvé mohou strávit vánoční čas u obrazovek nejen u tradičních pohádek či vánočních koncertů. Zpravodajská televize Z1 připravila na období Vánoc atraktivní nabídku dokumentárních filmů a diskusí se zajímavými hosty. Jeden z nejunikátnějších dokumentů uvede Z1 na Štědrý den.

Sdílet

Ve středu 24. prosince odvysílá Z1 dokument, v Čechách málo známého formátu, tzv. docudrama (hraného dokumentu), Tak se mění klima. Ambiciózní projekt francouzské stanice France 2 se zabývá tématem globálního oteplování. „Film ukazuje, jak by mohl svět vypadat a jaké problémy by lidé řešili někdy v roce 2075. Obsahuje úžasné 3D animace měst a míst měnících se v závislosti na klimatických změnách. Nejde o pohádku ani katastrofický film, ale o pokus nahlédnout do budoucnosti prostřednictvím příběhů obyčejných lidí a jejich každodenního života,“ uvádí Denisa Dufková, ředitelka akvizic Z1.

Dokument Tak se mění klima má nestandardní délku 90 minut a vyplní hlavní vysílací čas Štědrého večera na Z1. „Vánoce na českých obrazovkách jsou specifickým obdobím. My jsme se rozhodli nabídnout alternativu tradičnímu vysílání a připravit program, který splní kritéria pro toto období a zároveň přinese něco nového. Nasadili jsme premiéry špičkových dokumentů, které doplní i reprízy těch nejlepších, které jsme dosud uvedli,“ doplňuje Martin Mrnka, generální ředitel Z1.

Program svátečních dnů obohatí například zajímavá série Globe Cooker nabízející neobvyklý pohled na exotické kuchyně různých zemí světa. Prostřednictvím vyprávění a hlavně vaření místních obyvatel divák navštíví jejich originální domácí kuchyně a pozná specifika jednotlivých zemí zevnitř. Ojedinělý je také dokumentární cyklus Everest: Lékaři v zóně smrti. Ukáže život dobrovolníků, kteří na úpatí Everestu provádí nejextrémnější medicínu – léčbu horolezců, jež se pokouší zdolat nejvyšší horu světa.

Ve svátečních dnech nebudou na Z1 chybět ani publicistické pořady. Vánoční vydání pořadu Zaostřeno se podívá na téma křesťanských očekávání a otázku, zda je příchod Mesiáše opravdu to, co si monoteistická náboženství přejí. V pořadu Barbory Tachecí Interview B.T. uvidí diváci ty nejzajímavější hosty – mimo jiné Václava Havla, Pavla Kohouta, Richarda Grabera, Olgou Sommerovou a další. Atraktivní hosty nabídne i pořad 18 minut. Jeho moderátoři představí například Tomáše Halíka, Ladislava Smoljaka, Jana Třísku, Mathildu Nostitzovou nebo Lucii Bílou. Ve vánočním programu bude i pořad 24Hodin s…, který se podívá za osobnostmi, jako jsou Arnošt Lustig, Michal Viewegh nebo Vladimír Šmicer.

Podrobnější přehled programu bude možné najít na internetové adrese www.z1tv.cz, kde budou k dispozici také záznamy publicistických pořadů.