Hlavní navigace

Vánoční svátky ve vysílání Českého rozhlasu

[Tisková zpráva] Tématu Vánoc se budou věnovat ve svém vysílání všechny stanice Českého rozhlasu. Posluchači se dozví nejen o tradičních svátečních zvycích v jednotlivých krajích, ale rozhlas jim nabídne i reportáže ze zahraničí, rozhovory se zajímavými hosty nebo tipy na výlety, praktické rady i stav české dopravy během svátečních dnů.

Sdílet

Hostem Radiožurnálu bude 24. prosince od 10 hodin arcibiskup pražský Dominik Duka. S Tomášem Pancířem si budou povídat třeba o tom, jak často je hlava katolické církve v Česku v kontaktu s papežem a jak vzpomíná na Vánoce ve vězení. Večer po 20. hodině uslyšíte na Radiožurnálu záznam vánočního koncertu Bílé Vánoce Lucie Bílé, který měla nejpopulárnější zpěvačka České republiky ve Státní opeře Praha.

Na vlnách Českého rozhlasu Rádio Česko si můžete na Štědrý den v 8.05 poslechnout relaci Rok v glosách a fejetonech, v sobotu v 9.05 pořad o fenoménu české pohádky. V neděli pak bude ve 13.06 zařazen padesátiminutový Rok ve světe.

Český rozhlas 2 – Praha pro své posluchače připravil řadu relací s vánoční tematikou. Na Štědrý den od 16.00 hodin pořad To si přeju – dokument o tom, jak se v průběhu lidského života proměňují sny a tužby dětí i dospělých. V 19.00 hodin začne Štědrý večer na dvojce, štědrý večer ve dvou… Tiché vyprávění, klidná hudba, rozbalování dárků z rozhlasového archivu s Hedou Čechovou. Na Boží hod je připraven obdobný pořad se Stáňou Dufkovou, v neděli 26. 12. bude posluchače večerem provázet Jiří Vejvoda.

Český rozhlas 3 – Vltava připravil na Vánoce mimo jiné pořad z cyklu Rozhlasové jeviště podle knihy Marcela Pagnola Pekařova žena. Poslouchat můžete v pátek 24. 12. a sobotu 25. 12. vždy od 14.00 hodin. Neděli 26. 12. posluchačům zpříjemní Oratorium Mesiáš G. F. Händela v originální angličtině a v historicky poučené interpretaci. Vysílat se bude od 21.00 hodin.

Český rozhlas 6 bude společně s Českým rozhlase 2 – Praha vysílat přímý přenos štědrovečerní půlnoční mše z kostela Nejsvětějšího Salvátora. Zazní i obnovená premiéra vánoční mše Missa Pastoritia (Pastýřská mše) od pražského skladatele Antonína Reichenauera. Na Boží hod vánoční, v sobotu 25. prosince, se v pořadu Historie věčně živá ve 21.10 hodin zastavíme u svátků zimního slunovratu, které předcházely křesťanství a z nichž některé v současné době zažívají renesanci.

Na Radiu Wave můžete 24. 12. od 12.00 hodin poslouchat Antisklerotikum Radia Wave – o nejlepších deskách roku 2010. Zvláštností svátečního vysílání bude Půlnoční mše Radia Wave od 0:00 – 1:00. Jedná se o první rozhlasovou vánoční vigilii Radia Wave. Je koncipovaná jako ekumenicky otevřený liturgický útvar bohoslužby Slova. Na Radiu Wave je to tak první příležitost, jak se ve vánočním čase setkat s netradičně pojatou připomínkou spirituálního rozměru Vánoc.

Český rozhlas 7 – Radio Praha chce zahraničním posluchačům zprostředkovat Vánoce v České republice. Soustředí se na místní zvyky a ukáže, jak se české zvyky liší od zvyků v zahraničí. Může tak poslouchat reportáž z pekárny vánočního cukroví či pořad Perníček jako symbol českých Vánoc.

Speciální vánoční pořady chystají i regionální stanice Českého rozhlasu. Z jejich nabídky vybíráme: Český rozhlas Pardubice se zaměřuje především na české Vánoce. Po všechny sváteční dny – 24., 25. a 26. prosince – uslyšíte v poledne pořady o Vánocích našich babiček. Na Štědrý den v 16 hodin si přijde popovídat do pořadu Odložte si, prosím i známý houslista Jaroslav Svěcený.

V Hradci Králové posluchači 24. 12. ve 13.00 hodin uslyší Pohádkové Vánoce s Marií Kubátovou. Ve 14.00 pak bude následovat jedna z jejích pohádek Pohádkový dědeček. Pohádkové vánoce v Českém rozhlasu Plzeň nabídnou posluchačům tradiční regionální pohádky, které na rodném Chodsku sbíral spisovatel Jindřich Šimon Baar. Kromě nich se ve vysílání také objeví pohádky jihoslovanské a příběhy ze staré Plzně.

Pohádkový den chystá i Český rozhlas Ostrava. 24. 12. mezi 10. až 18. hodinou odvysílá celou řadu pohádek, které speciálně pro posluchače ČRo Ostrava načetly známé osobnosti Moravskoslezského kraje. Český rozhlas České Budějovice připravil na všechny tři sváteční dny koledy a vánoční písničky, nostalgická vzpomínání a vyprávění ze současnosti, vánoční povídky, pohádky a příběhy, které se s vánočním časem snoubí.

Arcibiskup Dominik Duka bude hostem i několika regionálních stanic Českého rozhlasu Jeho slova můžete poslouchat ve vysílání Českého rozhlasu Region, Středočeský kraj i Vysočina. Vánoční pořady chystají i ostatní regionální stanice Českého rozhlasu. Veškeré podrobné programy všech stanic najdete na webových stránkách rozhlas.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).