Hlavní navigace

Vatikán na YouTube

[Tisková zpráva] Vatikán dneškem spouští vlastní kanál na největším světovém videoportálu YouTube. Kanál (na adrese www.youtube.com/vatican) bude vysílat krátká videa o papežových aktivitách a dění ve Vatikánu a bude aktualizován denně. Doprovodný audio záznam bude k dispozici v angličtině, španělštině, němčině a italštině.

Sdílet

Už nyní na vatikánském kanále najdete několik videoklipů papeže Benedikta XVI., zejména pak vánoční poselství a požehnání Urbi et Orbi pronesené 1. ledna u výročí Světového dne míru. V úvodním klipu pak papež mluví o nových technologiích v oblasti komunikace. Katolická církev je sice starobylá instituce, ale její představitelé jsou pevně přesvědčeni, že církev může oslovit i obyvatele dnešního světa, bude-li používat jeho jazyk a technologie.

Ředitel vatikánské tiskové kanceláře otec Federico Lombardi je přesvědčen, že uvedení vatikánského kanálu na YouTube je skutečným a hmatatelným důkazem zájmu církve o nové technologie a o snaze oslovit celosvětové publikum bez ohledu na národnost či kulturu. Představitelé katolické církve předpokládají, že kanál napomůže navázat užší vztahy mezi katolíky po celém světě, poskytne věřícím aktuální informace o tom, co se děje uvnitř církve a osloví i široké spektrum lidí různých názorů a vyznání, kteří se teď mohou obrátit na ověřený zdroj a vnímat poselství, která papež vysílá světu.

Výkonný ředitel YouTube pro prodej a mediální řešení v Evropě Henrique de Casto říká: „YouTube je komunikační platforma otevřená všem, umožňuje uživatelům, institucím a poskytovatelům obsahu komunikaci v opravdu globálním prostoru. Jsme velice hrdi na to, že si Vatikán vybral právě naši stránku jako prostředek pro oslovení celého světa a jsme rádi, že členové naší komunity budou mít přímý přístup k papežovým sdělením, která se často dotýkají těch nejnaléhavějších problémů dnešního světa.“

Dvouminutové videoklipy budou přibývat každý den a měly by zachycovat aktuální dění ve Vatikánu, protože právě pro distribuci zpravodajských klipů (tj. například klipů s přirozeným zvukovým záznamem) je YouTube vynikající platformou. Záznamy bude pořizovat Vatikánské televizní středisko ve spolupráci s týmem Vatikánského rozhlasu. Pro překlad do více jazyků se Vatikánské televizní středisko a Vatikánský rozhlas spojily s h20news.org, což je katolické zpravodajství zaměřující se na novinky ze světa církve. To spolupracuje s řadou katolických televizních stanic po celém světě a také s řadou renomovaných zpravodajských agentur. I H20new si otevře na YouTube vlastní kanál, na němž bude zachycovat novinky z dění v katolické církvi po celém světě.

Koncept široké komunikace rozvíjený katolickou církví je založen na spolupráci a na začlenění mnoha různých pohledů, nejen z Vatikánu, ale také z místních církví a dalších iniciativ. Biskupská rada pro komunikaci figuruje v tomto partnerství jako rádce i pomocník.