Hlavní navigace

Ve squattu – Roman Vojtek v Experimentu ČT – sobota 25. 4.

[Tisková zpráva] O herci Romanu Vojtkovi je známo, že o sebe velmi dbá. Zvládne život squattera, kdy se po noci strávené na mokré matraci bude omývat jen dešťovou vodou? Nejen na to odpoví nový Experiment ČT v sobotu 25. dubna na ČT1 od 17:20 hodin.

Sdílet

Herec Roman Vojtek je pyšný na svůj domov, který si sám vybudoval. Dokáže žít bez teplého, čistého domova, kde na něj denně čeká přítelkyně? Zapadne mezi squattery, kteří si obživu shánějí ze dne na den a bydlí na vlhké matraci v polorozbořeném domě? Odpovědi hledá sedmnáctý díl nového vzdělávacího cyklu ČT Experiment.

Mentorem mu bude squatter Michal, kterému stejně jako Vojtkovi velmi brzo zemřeli rodiče. Každý ale na ztrátu reagoval jinak. Mentor Michal si po ztrátě obou rodičů zvolil cestu člověka bez domova a sociálního zázemí. Roman Vojtek si naopak budoval kariéru: vystudoval JAMU, prošel řadou předních velkých muzikálů (Pomáda, Monte Cristo, Vlasy, Dracula, Velká muzikálová show, Hříšný tanec, Horečka sobotní noci), uspěl také jako seriálový herec. V roce 1997 byl nominován na cenu Thálie. V tanečním páru s Kristýnou Coufalovou se na obrazovce České televize stal v roce 2006 Králem tanečního parketu – vítězem taneční show. StarDance …když hvězdy tančí.

„Dříve jsem si pletl squattery s bezdomovci. Když jsem si ale život v jejich komunitě vyzkoušel, zjistil jsem, že je to něco jiného. Žijí takhle z vlastního rozhodnutí. Sice mi mezi nimi bylo dobře, ale squatterem bych být nechtěl," prozrazuje své bezprostřední pocity Roman Vojtek. Repríza pořadu v pátek 1. 5. na ČT2 od 09.30 hod.

Více informací: http://www.ces­katelevize.cz/ex­periment

Nový vzdělávací cyklus České televize Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Jde o zahraniční licenci společnosti Distraction. Pořad poprvé vysílala Novozélandská televize (TVNZ), později byl vysílán v několika zemích.

Česká společnost je stále velmi nedůvěřivá, někdy dokonce přímo nepřátelská vůči těm, kteří jsou z nějakého důvodu jiní. Může jít o jinou barvou pleti, o jinou národnost, zdravotní handicap apod. Může ale jít třeba jen o lidi evidentně sociálně slabší, o seniory či lidi obtížně komunikující. Česká populace totiž trpí dosti rozšířenými stereotypy, podle kterých hodnotí svět kolem sebe a neznámé lidi, na které narazí. A pokud se již někdo, kdo je odlišný nebo postižený, setká se vstřícností a ochotou pomoci, tak málokdo z jeho okolí ví, jak se k němu má a může chovat a co dotyčný opravdu potřebuje.