Hlavní navigace

Ve Vyškově se diskutovalo o rozvoji obcí Jihomoravského kraje. Malé obce jsou znevýhodněny, zaznělo také v diskusním panelu

[Tisková zpráva] Regionální Televizní Agentura (RTA) ve spolupráci s regionálními Deníky vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP) a za mediální spolupráce Rádia Petrov odvysílala další z cyklu veřejných debat, které televize RTA vysílá živě hned na několika internetových kanálech. Tentokrát se politici s veřejností sešli v jihomoravském Vyškově.. Diskusní večer moderovala dvojice Ivana Denčevová (ČRo6) a Anna Štětinová (RTA).

Sdílet

Hosty předvolební diskuse ve Vyškově byli Pavel Bžeza (KSČM), Jaromír Herzán (SZ), Václav Horák (KDU-ČSL), Ivan Charvát, (ODS) a Zdeněk Pavlík (ČSSD).

Poslední volby do krajského zastupitelstva Jihomoravského kraje vyhrála v roce 2004 KDU-ČSL. Obsadila 20 křesel, což odpovídá 30,9 procentnímu podílu. 19 mandátů získala ODS (29,2%), o pět zastupitelů méně měla KSČM (14, 21,5%). 13,8% dosáhl volební výsledek ČSSD, což odpovídalo 9 zastupitelským mandátům. Zelená pro Moravu doplnila šedesátipětičlenné zastupitelstvo kraje 3 křesly (4,6%). Co se týká uspořádání Rady Jihomoravského kraje, koalici tvořila spolu s KDU-ČSL (6 mandátů, 54,5%) ODS s pěticí radních (45,5%).

Podpora venkova a rozvoj cestovního ruchu
Hlavním tématem vyškovské předvolební diskuse byla podpora venkova a rozvoj cestovního ruchu na jihu Moravy. Jihomoravský kraj má, podle Václava Horáka (KDU-ČSL) potenciál, co se týká rozvoje cestovního ruchu. Rozvoji turismu pomohlo také letiště v Brně. „Kraj nemůže financovat jednotlivé aktivity, ale podporovat podmínky rozvoje,“ řekl Horák. Čas prý ještě bude chtít, dostat se do povědomí zahraničních turistů. „Nemůžeme však myslet na to, že to bude hned,“ zněl Horákův komentář. Kraj, podle jeho slov, má propracovanou politiku přerozdělení prostředků pro rozvoj. Obce prý v současné době zaznamenaly v tomto ohledu navýšení objemu prostředků. Tomu, že obce na tom nejsou tak špatně, nasvědčuje, že jim vadí staré chátrající budovy, které nikdo nechce. Lidé raději stavějí na venkově nové domy.

Turistický ruch a lázeňství prý, podle Zdeňka Pavlíka (ČSSD), přispívá k rozvoji cestovního ruchu v Jihomoravském kraji. V čem má však kraj rezervy, jsou turistická centra, která nejsou tématicky ucelená. „Kraj nepomáhá dostatečně rozvoji obcí,“ řekl svůj názor Zdeněk Pavlík a upozornil, že by se měl změnit systém rozdělení prostředků.

Co se týká hospodářského rozvoje jednotlivých regionů, podle Pavlíka je negativní, že již nefunguje funkce vládního zmocněnce pro rozvoj regionů. Pavlík však následně vůbec nedokázal odpovědět na dotaz moderátorky, jaké kladné výsledky měla tato funkce, která existovala za vlády sociální demokracie.

Podle Ivana Charváta (ODS) je chyba, že Jihomoravský kraj nemá schválený územní plán. Řekl to právě v souvislosti s rozvojem venkova. Ke spolupráci kraje s obcemi Pavel Březa (KSČM) řekl: „Kraj reaguje na podněty obcí, ale neprobíhá diskuse, jestli je systém spolupráce dobrý. Kraj je vůči obcím velkorysý, protože dotace obcím jdou na jeho úkor.“

V oblasti rozvoje venkova má kraj dispozici, podle Březy, projekt strategického rozvoje, ale nemá k němu schválený územní plán. Další problém vidí Březa v tom, že územní plán obcí je vázán na územní plán kraje, a to deformuje zájmy menších územně-správních celků.

Na otázku, jestli kraj dostatečně spolupracuje se svými obcemi, odpověděl Jaromír Herzán (Strana zelených) takto: „Kraj v těchto podnínkách, jak jsou nastaveny, nemůže obcím finančně pomoci. Může brát pouze žádosti obcí nad 500 obyvatel.“

S rozvojem venkova bylo, podle Herzána, vždy spojeno zemědělství a mělo by tomu být tak i nadále. Je zde potřeba uskutečňovat čerpání pomoci strukturálních fondů z Evropské unie a to je podle Herzána možné dosáhnout hlavně podáváním kvalitních projektů. Jednu z příčin upadání zemědělství vidí kandidát za zelené v tom, že mělo produkovat suroviny pro výrobu biolihu a biopaliva, ale vstupní surovina se o desítky procent zdražila, což její produkci zneefektivnilo.

Videozáznam dnešní diskuse najdete na serveru Volební.NET (www.volebni.net). Na stejném místě najdete také kompletní online zpravodajství, pořízené redaktory Českých médií.

Příští diskusi, která se uskuteční v pátek 26. září v Uherském Hradišti (REDUTA, U Reduty 256), můžete opět sledovat hned na několika portálech. Primární přenos videa včetně zvuku zprostředkuje speciální volební server Volební.NET (www.volebni.net), dalšími servery jsou zpravodajsko-publicistická Česká média (www.ceskamedi­a.cz), web televize RTA (www.rta.cz), slovácká mutace regionálního Deníku (www.denik.cz) a síť internetových novin Regiony24.cz (www.regiony24.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).