Hlavní navigace

Večer na téma....kreace rekreace

[Tisková zpráva] V neděli 30. května uvede ČT v rámci cyklu Večer na téma... dokument režiséra Zdenka Jiráského Sladké mámení aneb Dovolená ROH jako tenkrát.

Sdílet

Prostřednictvím cestovní kanceláře ve filmu zavítáme zpět do éry socialismu. Výzdoba hotelu Morava v Tatranské Lomnici náhodného návštěvníka přinejmenším udiví: busta Vladimíra Iljiče Lenina, vlajky bývalého Sovětského Svazu a Revolučního odborového hnutí, mávátka, kterými bývala vybavena na různé státní oslavy dnešní střední a starší generace. V sedm hodin ráno svolává budovatelská píseň hosty k pravidelné rozcvičce. Chodby hotelu, v němž se natáčela legendární komedie Anděl na horách, se plní postavami v teplákových soupravách. Píše se rok 2009. Ti, kteří sem – do Vysokých Tater – přijeli prostřednictvím cestovní kanceláře, vesměs odborářskou rekreaci volí s nadšením. Nejen z nostalgie, ale třeba i ze zvědavosti, jak trávili jejich rodiče či prarodiče dovolené v éře socialismu.

„Když jsem se dozvěděl, že tahle akce probíhá, řekl jsem si: Tohle musím fakt vidět…," vysvětluje režisér a na otázku, jak reagovali na natáčení přímo rekreanti, dodává: „Točili jsme v průběhu jednoho týdenního turnusu, do roka probíhají tři… Obavy, že se budou rekreanti vyhýbat kamerám, se rozplynuly hned na začátku. Nikdo neměl s natáčením problém. Brzy po ránu, cestou na rozcvičku, jsme dostali panáka borovičky. Splynuli jsme…“

Na filmu dále spolupracovali kameraman David Cysař, střihačka Anna Johnson Ryndová, dramaturgyně Michaela Koliandrová, vedoucí produkce Alexej Guha ad.

Ve 21:10 naváže v rámci komponovaného večera snímek z roku 1976 o „lufťácích“ a jejich víkendech z oblasti Slapského jezera nazvaný Víkend. O půl hodiny později Večer na téma… uzavře střihový pořad z archivu Slunce, voda, vzduch, zaměřující se na to, jak se před osmdesáti lety trávil volný čas na řece Lužnici, či ve skautském táboře.

Večer na téma… kreace, rekreace
Neděle 30. května od 20,00 na ČT2.
20,00 Sladké mámení aneb Dovolená ROH jako tenkrát (2010)
21,10 Víkend (1976)
21,40 Slunce, voda, vzduch (1999)