Hlavní navigace

Večer na téma… Ombudsman

[Tisková zpráva] Veřejnému ochránci práv je věnován Večer na téma…., který do vysílání České televize připravilo Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia. Vysílá ČT2 v neděli 19. prosince 2010 od 20 hodin.

Sdílet

Večer na téma je tentokrát věnován pojmu, který byl před rokem 2000 pro většinu lidí v České republice téměř neznámý, přestože v evropském kontextu má za sebou více než dvousetletou historii. Tím pojmem je ombudsman, čili veřejný ochránce práv.

Slovo i institut vznikly ve Švédsku, kde byl ombudsman pověřen králem dbát na správné chování úředníků. V roce 1809 se institut ombudsmana dostal do švédské ústavy. Hromadného rozšíření se ombudsman dočkal až v druhé polovině 20. století. V současné době je tento institut v různých formách rozšířen téměř ve stech státech světa.

Díky televiznímu archivu se můžeme vrátit do doby, kdy se funkce ombudsmana v České republice rodila. A stejně tak můžeme nahlédnout do současnosti. Kolem nás totiž nepůsobí jen Kancelář veřejného ochránce práv s nedávno nově jmenovaným nástupcem Otakara Motejla Pavlem Varvařovským, ale řada dalších ombudsmanů ve firmách, úřadech, v občanských aktivitách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).