Hlavní navigace

Večerníček bude vyprávět O krtkovi, Zdeněk Miler oslaví devadesátiny

[Tisková zpráva] O krtkovi bude Večerníček vyprávět od čtvrtka 27. ledna na Jedničce od 18:45 hod. Česká televize blahopřeje Mistru českého animovaného filmu Zdeňku Milerovi a nejslavnějšímu krtkovi planety Země ke kulatým narozeninám.

Sdílet

Krteček rozdává radost, lásku a přátelství malým i velkým divákům již pětapadesát let. Hned jeho příchod na svět byl ve znamení dobré sudby: v roce 1956 získal ocenění Benátského lva na filmovém festivalu pro děti a krátce nato obdržel cenu na festivalu v Montevideu. „Byl jsem požádán, abych nakreslil na zakázku příběh o výrobě plátna. To jsou samé stroje a nic pro děti. Tam musí být nějaká figurka, která bude celý děj provázet, přemýšlel jsem… Chtěl jsem vymyslet něco nového, co ještě nikdo nedělá, ale vůbec mi to nešlo. Říkal jsem si, že se půjdu projít do lesa, a buď na něco přijdu, nebo to vzdám. Šel jsem do lesa a na nic jsem nepřišel. Byl jsem zničený. A když jsem vylezl na louku, zakopnul jsem o krtinu. Tak jsem si řekl: jé to je nápad, krtek!“ vzpomíná autor na vznik prvního filmu Jak krtek ke kalhotkám přišel (1956).

Scenárista, animátor, výtvarník a režisér Zdeněk Miler (*21. února 1921, Kladno) obohatil dětský svět o mnohé půvabné hrdiny kreslených filmů a seriálů: O štěňátku (1960), O nejbohatším vrabci na světě (1961), Sametka (1967), O cvrčkovi (1977) a mnoho dalších. Dodnes umělecky ceněným Milerovým filmem je jeho první samostatný projekt O milionáři, který ukradl slunce (1948) na motivy básně Jiřího Wolkera. Zdeněk Miler vystudoval Grafickou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Od r. 1942 pracoval jako kreslíř Baťova filmového studia ve Zlíně. V r. 1945 přešel do studia Bratři v triku, které vedl Jiří Trnka. Je autorem známého firemního loga, tři kudrnatí kluci v námořních tričkách „zdobí“ mnohé filmy stále slavné a uznávané tzv. České školy animace.

„Dostalo se mi velké radosti i cti být se Zdeňkem Milerem téměř denně. Při jednom našem pracovním setkání mi pan režisér daroval originál návrhu známého loga studia Bratři v triku, kde vznikalo i mnoho oblíbených a úspěšných kreslených seriálů pro Večerníček. Mám ho ve své pracovně na Kavčích horách, abych nezapomínal na kontinuitu slavné České školy animace,“ říká dramaturg Večerníčku Miloš Zvěřina.