Hlavní navigace

Vědomostní soutěž Fenomén startuje 9. 9. na ČT1

[Tisková zpráva] Hlavolamy, hádanky, logické problémy prověří soutěž nadprůměrně inteligentních lidí s cílem najít univerzální fenomenální osobnost. Pořadem provází Jan Pokorný. Poprvé v pátek 9. září v 17:00 na Jedničce.

Sdílet

Soutěžní úkoly jsou zaměřeny na různé oblasti lidské inteligence. Ve slovně jazykovém kole se soutěžící otestují ve tvoření slov, umělém jazyce či doplňování slov do věty. Úkoly ve smyslu číselných řad, slovní matematice či logických posloupnostech prověří jejich matematické schopnosti. Nebude chybět ani určování logických vztahů v kultuře nebo úkoly, na jejichž řešení bude potřeba prostorová představivost, paměť, pozornost nebo schopnosti orientace. Deset mimořádně inteligentních Čechů vzešlo z několikastup­ňového konkursu (internetový test, osobní pohovor a standardní IQ test), který probíhal v České televizi od začátku července. V každém z deseti dílů vypadne nejslabší soutěžící. Soutěžící budou řešit pestrou škálu úkolů, aby se propracovali do finále, v němž poznáme osobnost, o níž lze říct: „To je skutečný Fenomén!“ Vítěz získá titul Fenomén a studijní pobyt v hodnotě 100 000 Kč.

Cílem soutěže je propagovat schopnosti lidské mysli a ukázat, že nejen zpěv nebo tanec, ale i myšlení dokáže být hravé, zábavné a především užitečné pro život. Fenomén je unikátní v tom, že na rozdíl od vědomostních soutěží klade důraz na logické myšlení a talent najít originální řešení problémů. Přesto jsou v některých úkolech vědomosti a znalosti dané problematiky nezbytné.

Sponzorem soutěže je společnost Samsung, která kromě hlavní ceny pro vítěze, daruje všem soutěžícím i špičkový notebook. Originální formát z produkce slovenské společnosti Kuul.tv zaznamenal divácký úspěch na Slovensku. Podle námětu Barbory Vallové a Rada Štefanova jej vyvinuli dramaturg pořadu Pavol Kohút, spolu s porotci a garanty soutěže Miroslavom Mackom (předseda Mensy na Slovensku) a Václavem Fořtíkem (bývalý předseda Mensy v České republice).

www.ceskatele­vize.cz/fenomen