Hlavní navigace

Ptáky smrt neděsí – Veleslav Wahl v cyklu Neznámí hrdinové – 21. 6.

[Tisková zpráva] Veleslav Wahl měl za sebou úspěšnou odbojovou činnost proti nacismu. Po vypuknutí Pražského povstání se stal nejmladším členem České národní rady. Po únoru 1948 se začal zpravodajsky angažovat také proti komunistům, ale byl odhalen a skončil na popravišti. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 21. 6. na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Veleslav Wahl vyrůstal v rodině vlastence a úspěšného pražského advokáta. Byl všestranně nadaný, ale po uzavření vysokých škol nacisty nemohl pokračovat ve studiu. Začal proto pracovat jako odborný asistent v pražské zoo a stal se uznávaným ornitologem. Jeho rodina se zapojila do odbojové činnosti. To byla velká výzva i pro mladého chlapce. S kamarády založil odbojovou skupinu Zpravodajská brigáda, která shromažďovala informace a předávala je českému odboji. Významná byla například jejich spolupráce s vojenskou organizací Obrana národa. Mladíci se zapojili také do Pražského povstání, v němž několik z nich padlo. Veleslav Wahl přežil a s přítelem, významným vojenským činitelem Pražského povstání Jaromírem Nechanským, se zařadil k těm, kteří se význačnou měrou zasloužili o nabytou svobodu. Jeho otec a strýc však zaplatili svou odbojovou činnost životem. Po válce se zdálo, že má ostřílený odbojář život skutečně před sebou. Chtěl využít svého talentu a přihlásil se na dvě vysoké školy. S přítelem Nechanským iniciovali složitou zpravodajskou hru. Dopustili se však chyb a byli komunistickou kontrašpionáží odhaleni. Oba je ve stejný den (16. 6. 1950) čekala smrt na popravišti.

„Na osudu rodiny Slávka Wahla a na osudu jeho kamarádů si člověk znovu uvědomí, jak systematicky byla oběma diktaturami, které u nás vládly ve 40. a 50. letech minulého století, ničena elita národa. Byl pořádán hon na lidi úspěšné, vzdělané, pracovité a inteligentní. Hon na lidi, pro které nebylo slovo vlast prázdným pojmem,“ dodává režisér filmu Ivan Stehlík.

Námět Ivan Stehlík, scénář Ivan Stehlík a Jindřich Marek, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Pavel Blažek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Repríza dokumentu Vymyšlená špionáž na ČT2 25. 6. od 10:00, na ČT24 27. 6. od 7:32

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).