Hlavní navigace

Veletrh WebExpo 2008 obdržel zvláštní cenu Křišťálové Lupy

[Tisková zpráva] (Praha, 2. 12. 2008) - Akce WebExpo 2008 si odnesla z třetího ročníku ankety Křišťálová Lupa - „Cena českého internetu“ zvláštní cenu poroty. Ta byla letos udělena poprvé. Jejím účelem je upozornit na zajímavé projekty, které se v průběhu roku objevily. Křišťálovou Lupu pořádá odborný server Lupa.cz ve spolupráci s portálem O'chutney patřící společnosti O2 Telefónica.

Sdílet

WebExpo 2008 (www.webexpo.cz) byl první ročník největšího českého odborného veletrhu o internetu, který se uskutečnil 18. a 19. října v prostorách České zemědělské univerzity v Praze.

Veletrhu se zúčastnilo po oba víkendové dny 450 návštěvníků, kteří si vyslechli bezmála 50 odborných přednášek předních českých a slovenských programátorů, webdesignérů, marketingových specialistů a dalších odborníků. Rovněž se uskutečnily tzv. keynotes (klíčové přednášky) zajímavých hostů i ze zahraničí, diskusní kroužky na vybraná témata, firemní produktové přednášky a několik doprovodných společenských akcí.

Pořadatelé – agentura DvaNula a Katedra informačních technologií na PEF ČZU – zajistili úspěšnou akci, která měla mezi širokou odbornou veřejností pozitivní ohlas.

Závěrečná zpráva z WebExpo 2008
Jak po skončení konference konstatoval Doc. Zdeněk Havlíček, vedoucí Katedry informačních technologií PEF ČZU v Praze, byla to částečně jiná konference než ty, které se na univerzitách konají, a to především v účasti mladých lidí se zájmem prosadit se a něco nového a neotřelého vytvořit. „Témata přednášek byla aktuální nejen pro vývojáře, ale i pro všechny, kdo sledují dění na internetu. Bylo možné se také seznámit s přístupy, které mohou pomoci začínajícím projektům, tzv. startupům,“ uvedl dále Doc. Zdeněk Havlíček.

Například jeden ze zahraničních hostů, Simone Brunozzi (Amazon) z Itálie, představil možnosti Amazon Web Services (AWS) při zajišťování konektivity i výpočetních kapacit pro úspěšné webové projekty pomocí technologií označovaných jako tzv. „cloud computing.“

Posluchače zaujalo rovněž vystoupení Davida Špinara (H1.cz), který zdůraznil, že jen komplexní a systematický přístup může zviditelnit firmy pomocí SEO nebo PPC reklamy.

Z přednášky Josefa Holého (SUN Microsystems) k problematice sémantického webu vyplynul zajímavý závěr: „Budou to především komunity, tzv. social net, které budou schopny definovat a udržovat "významy“, tzn. sémantiku moderního webu."

Soutěže
Součástí WebExpo 2008 byla soutěž Startup Show pro nové české projekty na internetu. Mediálním partnerem soutěže byl internetový blog BuzzMag (www.buzzmag.cz), který se věnuje startupům ve světě i u nás, a jenž věnoval do soutěže reklamní prostor. Z celkem 34 přihlášených projektů vybrala odborná porota 4 finalisty, kteří představili své projekty prezentacemi na veletrhu. Hlasováním návštěvníků bylo stanoveno celkové pořadí:

  1. Vítěz: OnTheRoad.To (www.ontheroad.to) – pište a sdílejte své zápisky z cest
  2. Telfa.cz (www.telfa.cz) – telefonní záznamník na internetu
  3. Správnýkrok (www.spravnykrok­.cz) – komunitní web na poli pracovních portálů
  4. Glogster (www.glogster.com) – multimediální nástěnky především pro teenagery

Do druhé soutěže o nejlepší studentský Web 2.0 projekt je zaregistrováno sedm přihlášek. Vyhodnocení soutěže proběhne v prosinci 2008. Nejlepší projekty budou vyhlášeny 30. ledna 2009 při příležitosti dne Otevřených dveří na PEF ČZU. První cenu – mininotebook udělí děkan PEF.

Partneři
Hlavními partnery akce byly společnosti Microsoft a Adobe. Výstavní místa a přednášky na veletrhu měli také společnosti jako Skype, mBank, Seznam.cz a další.

A jaké jsou naše plány na příští rok?
„Plánujeme další ročník a chceme, aby byl ještě zajímavější,“ vzkazuje Václav Stoupa z pořadatelské agentury DvaNula. Připravují se nová aktuální témata, vybírají se zahraniční hosté a opět uvítáme spolupráci s prestižními partnery. Příští rok chceme přilákat k návštěvě přes 600 účastníků. Nadále budeme podporovat českou startup scénu jak pořádáním soutěže Startup Show 2009, tak medializací finálových projektů. Podrobnosti o příštím ročníku budou průběžně uveřejňovány na stránkách www.webexpo.cz.

Fotografie a další informace pro tisk z letošního ročníku WebExpo 2008 najdete na adrese www.webexpo.cz/pres­s/.

Výsledky ankety Křištálová Lupa je možné shlédnout na adrese: kristalova.lupa.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).