Hlavní navigace

VELIKONOCE NA VLNÁCH ČESKÉHO ROZHLASU

[Tisková zpráva] Velikonoce patří k nejdůležitějším křesťanským svátkům, a proto jim přizpůsobuje své vysílání i Český rozhlas. Na nadcházející velikonoční víkend si proto připravil pro své posluchače speciální nadílku. Sváteční atmosféra se prolne nejen vysíláním všech jeho stanic, ale odrazí se i přímo „mezi posluchači“, a to jak v hlavním městě, tak i v regionech, kde se společně s Českým rozhlasem připravuje mnoho doprovodných akcí.

Sdílet

Pro blížící se víkend a následující volné pondělí si Český rozhlas 1 – Radiožurnál připravil řadu pořadů s velikonoční tématikou. Za všechny jmenujme už pátečních 20 minut Martina Veselovského, kdy od 17:30 bude hostem ve studiu Prokop Siostrzonek, převor-administrátor břevnovský. V sobotu na velikonoční vlnu posluchače jistě naladí Křesťanský týdeník nebo Odpolední Radiožurnál věnovaný Velikonocům v Srbsku. Zajímavé budou jistě i Doteky víry s ředitelem Židovského muzea Leo Pavlátem. Nedělní dopoledne nabídne například kytaristu Štěpána Raka, který chvíli po desáté hodině jako „Host Radiožurnálu“ bude mluvit o svém slavnostním velikonočním benefičním koncertu v úchvatném prostředí kláštera Nanebevzetí Panny Marie v Nové Pace. Ve vysílání Radiožurnálu se během dne dozvíte, jak vypadá například velikonoční tabule v Rakousku (11:10 Svět na talíří) nebo jak se vyrábí speciální vystřelovací pomlázky (13:05 Zápisník domácích zpravodajů). Celým pondělím se pak prolne Vaše téma, věnované tradičnímu problému velikonočních svátků, alkoholu za volantem. Vyvrcholením pak bude jistě papežovo velikonoční poselství Urbi et Orbi v Odpoledním Radiožurnálu.

Pozadu nezůstane ani Český rozhlas 2 – Praha. Ten si připravil mimo jiné přímý přenos tří bohoslužeb. Na Velký pátek odvysílá od 17:00 bohoslužbu Českobratrské církve evangelické z Brna (káže Jiří Gruber). V neděli 8. dubna od 9:00 ve spolupráci s Československou církví husitskou bohoslužbu z Náchoda (káže Zdenek Kovalčík) a v pondělí 9. dubna ve stejném čase z Břevnovského kláštera sv. Markéty sváteční římskokatolickou bohoslužbu (celebruje Jan Pospíšil). To ale není zdaleka všechno, kromě témat z regionů nabídne v pondělí 9. dubna od 14:30 například i půlhodinový dokument Velikonoce v Taizé o proslulém duchovním centru ve Francii.

Večer na Velký pátek bude na stanici Český rozhlas 3 – Vltava patřit cyklu velkopátečních kantát barokního skladatele Dietricha Buxtehudeho „Membra Jesu nostri“ v provedení souborů dirigenta Johna Eliota Gardinera. Na Bílou sobotu uvede tato stanice půvabnou Komedii o umučení a slavném vzkříšení, kterou z podkrkonošských lidových her zrekonstruoval v polovině šedesátých let Jan Kopecký. Velikonocům je věnován také pondělní pořad „Noc jako den se rozjasní“, ve kterém bude historička Valburga Vavřinová vyprávět o velikonočních tradicích, lidových zvycích, obyčejích a pověstech, spojených už od předkřesťanských časů s jarními svátky.

Pozadu nezůstanou ale ani digitální a regionální stanice. Český rozhlas Leonardo tak například v pondělí nabídne hodinový rozhovor s ředitelkou národopisného oddělení Národního muzea PhDr. Jiřinou Langhammerovou o historii Velikonoc a o etnografickém pohledu na velikonoční zvyky. Český rozhlas 4 – Radio Wave odvysílá v sobotním Ranním přílivu s Tomášem Turkem rozhovor s Ivo Marešem z Českobratrské církve evangelické na téma: duchovní obsah svátků, původ, kořeny a souvislosti z pohledu mladého faráře. V pondělí se ve vysílání této stanice pro mladé ozvou autentické reportáže o velikonočních tradicích pořízené ve Skanzenu lidové kultury v Přerově nad Labem.

Z nesčetných regionálních tipů stojí jistě za zmínku například dvouhodinový přímý přenos z Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhošťem, který si na Bílou sobotu připravil Český rozhlas Ostrava nebo kulinářská show Českého rozhlasu Regina „Pochoutky Nadi Konvalinkové a Patrika Rozehnala.“ V sobotu v 11:00 hodin bude tento pořad vysílán z nejstaršího skanzenu ve střední Evropě – z Přerova nad Labem. V roztopené chalupě usednou spolu s moderátory u dubového stolu herci Tomáš Krejčíř a Dana Morávková. V neděli se ze stejného místa jako hosté ozvou Jan Přeučil a Eva Hrušková. To ale není všechno. Dalším velikonočním dárkem posluchačům Reginy bude speciální vydání talk show Jana Rosáka „Tandem.“ V pondělí uslyší posluchači unikátní rozhovor s hereckou legendou Zitou Kabátovou. Tým Českého rozhlasu Region natáčel tento díl přímo v pražském Motole, kde již delší dobu hvězda filmového plátna první republiky pobývá. „Paní Kabátová má tolik šarmu a vitality, že by nás všechny mohla strčit do kapsy,“ uvedl po natáčení moderátor Tandemu Jan Rosák.

České Budějovice si na velikonoční pondělí připravily setkání s etnografem Františkem Krejčou, který v pořadu Hody, hody, doprovody přiblíží zvyky a tradice v tento sváteční den. Na 14. hodinu téhož dne připadá velikonoční vysílání pořadu Světla ramp, za další půlhodinu prozradí zajímavosti o Velikonocích v klášteře premonstr. J. K. Berka v pořadu Host U Tří lvů. Plzeňské studio Českého rozhlasu věnuje na Velký pátek Velikonocům dopolední Koktejl . Bude se mluvit o vzniku velikonoční tradice a vše co k nim patří. Problematika Velikonoc se objeví i pondělních pořadech Téma dne, Křesťanská vlna, Velikonoční Kaleidoskop nebo folklorní Špalíček.

Speciální program si připravili pro posluchače i v Olomouci. Na Boží hod velikonoční tak z éteru zazní například pořad Cimbál a husle: Boží hod velikonoční a Červené pondělí. Velikonočním tradicím se bude ale věnovat i Zvědavý mikrofon nebo Velikonoční hudební snář. O velikonočním pondělí pak poledne oznámí Sváteční zvony z farního kostela v Bludově. Odpolednem pak provede velikonoční folklórní notování nebo sváteční hudební pošta.