Hlavní navigace

Velikost internetové populace se blíží hranici 5 milionů

[Tisková zpráva] V předposledním měsíci minulého roku česká internetová populace zaznamenala další nárůst. Poprvé v historii překročil počet lidí české internetové populace 4,9 milionu a chybí již jen málo k dosažení pětimilionové hranice. Na přehled vývoje ostatních ukazatelů návštěvnosti internetu se blíže podíváme v následujícím meziročním listopadovém srovnání.

Sdílet

Jaký je vývoj české internetové populace?
Jak ukazuje níže uvedený graf, velikost české internetové populace stále meziročně roste. Na konci minulého roku (v listopadu) se její velikost přiblížila hranici pěti milionů, teprve prosincové statistiky ukáží, zda se podařilo na konci minulého roku toto významné číslo překročit. Ačkoliv se za dobu existence projektu NetMonitor od roku 2005 růst mírně zpomalil, dosáhl v listopadu 2008 meziročního nárůstu 8,3 %. Od listopadu 2007 se počet lidí na českém internetu navýšil o 383 083 na 4 988 435 v listopadu loňského roku.

Populace

Jaké jsou meziroční nárůsty internetových statistik?
Spolu s navýšením internetové populace již tradičně meziročně rostly i ostatní statistiky návštěvnosti internetu. Počet českých reálných uživatelů od listopadu 2007 narostl o půl milionu na 4 873 700 v listopadu 2008. Tito uživatelé si za listopad loňského roku prohlídli 6,63 miliardy webových stránek, což je o necelou třetinu (31,8 %) víc než v listopadu 2007. Podobně rostl i počet návštěv. Meziročně vzrostl od listopadu 2007 do listopadu 2008 počet návštěv (z ČR) na českém internetu o 165 milionů (27,6 %) na 762 442 558. Průměrná délka času stráveného prohlížením internetových stránek vzrostla taktéž, ne však stejně stejnou mírou jako počet návštěv a zobrazených stránek. Průměrně strávil český uživatel v listopadu 2008 prohlížením internetových stránek 27 hodin a 41 minut. Oproti předloňskému roku, kdy lidé na internetu v listopadu strávili v průměru o 4 hodiny méně, to znamená 17% nárůst.

Tento rozdíl se můžeme pokusit vysvětlit následně: Pokud počet zobrazených stránek vzrostl významněji než počet návštěv, znamená to mimo jiné, že si uživatelé v rámci jedné návštěvy zobrazí více stránek na tomto serveru, než tomu bylo dříve. Jinými slovy surfujeme na internetu v rychlejším tempu, což potvrzuje i mírnější nárůst průměrně stráveného času na internetu vůči nárůstu počtu zobrazených stránek.

Populace
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).