Hlavní navigace

Veliký Bertík

[Tisková zpráva] Herec chůze majestátné, osobitá postava ostravské kulturní scény, držitel divadelní ceny Thálie za rok 2008. To vše je Norbert Lichý, člen Divadla Petra Bezruče. Přesvědčte se o tom při sledování dokumentu, který vysíláme 4. prosince 2010 na ČT2 ve 22:10 hodin.

Sdílet

Nominaci na cenu pro nejlepšího českého divadelního herce v jednom roce neproměnil, rok poté už ale Thálii získal. Ve svém poděkování zmínil Ostravu, jako místo, které hodně dává a zároveň hodně bere, děkoval divadlu, mamince a poslední vzkaz adresoval otci. V dokumentu Veliký Bertík, který rámují okamžiky bezprostředně spjaté s vyhlašováním Cen Thálie, strávíme necelou hodinu s tímto košatým člověkem. Budeme se s ním pohybovat na divadelních prknech, v rádiu a v televizním studiu, při natáčení filmu i v jeho soukromí.

Publikum si jej trvale spojuje především s Divadlem Petra Bezruče. Tomuto divadlu zasvětil takřka celý život, poprvé v něm účinkoval už ve svých devíti letech, kdy „Bezruče“ řídil Norbertův otec Saša Lichý. Kromě herectví se věnuje i hudbě a skládání scénické hudby. Během své kariéry nastudoval obrovské množství pozoruhodných charakterů a je v současné době nejvýraznější postavou ostravské divadelní scény. Řadu let spolupracuje s ostravským televizním studiem, jeho hlas doprovází velké společenské dokumenty i lifestylový magazín Pod pokličkou. Ostravské televizní studio mu nabídlo několik zajímavých filmových rolí a v poslední době si ho pro sebe objevila i řada mimoostravských filmařů.

Dokument mapuje divadelní, ale i mimoprofesní život Norberta Lichého, zachycuje střípky a střepy ze života tohoto moudrého, vtipného a v mnoha ohledech pozoruhodného divadelníka, o kterém slýcháme stále častěji a jehož umění v sobě nese velká očekávání do budoucna.

Kulturní dokument Veliký Bertík natočili v Centru publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava dramaturg Richard Hýsek, vedoucí výroby Marcela Rovnaníková, hlavní kameraman Jakub Fabián a režisérka Petra Všelichová.