Hlavní navigace

Velkofilm – 10. a 17. května 2009 na ČT1

[Tisková zpráva] Dvoudílný film o snílkovi, který se chtěl stát brněnským Waltem Disneyem, natočilo v režii Pavla Jandourka brněnské studio České televize. Vyprávění o Otakaru Berthenovi – Brožkovi vysílá ČT1 dva nedělní večery - 10. a 17. května 2009 - vždy ve 20 hodin.

Sdílet

Úsměvný příběh o tom, jak v Brně za 2. světové války nebyl natočen první český animovaný velkofilm, vznikl v Centru dramatické tvorby brněnského studia České televize.

Vyprávění je zasazeno do období protektorátu a doby těsně po něm. Sledujeme v něm životní osudy snílka, fantasty, velkého obdivovatele Walta Disneye – Otakara Berthena, jenž si usmyslel, že výrobou animovaných reklam vydělá peníze na první český kreslený velkofilm Dívčí válka. Proinvestoval všechny úspory, zadlužil se, zbudoval fiktivní filmové ateliéry, nadchnul mnoho lidí a díky svému snu skončil dokonce i v rukou gestapa. Protože doba byla komplikovaná, jeho znalosti filmové technologie nevelké a smůla se mu lepila na paty od začátku až do konce, mohl dopadnout ještě hůř – nebýt jedné důležité události naší novodobé historie – znárodnění filmového průmyslu. Tato událost se pro něho paradoxně stala záchranou.

Velkofilm je nejen filmem o filmu a o pionýrských dobách reklamy a animace, ale také filmem, který si dovolí popsat dobu německé okupace trochu s nadhledem. I v době protektorátu totiž žili lidé s normálními plány a sny, láskami a závistmi, jejichž osudům dodala válka pouze prapodivný kolorit. Je to především film o chvále bláznovství a touze, pro kterou se vyplatí udělat cokoliv. A právě toho je Berthen živoucím důkazem. Vše, co v životě dělal, byla sice jenom plejáda podivných počinů, gradující velkým podfukem na znárodňovací komisi, ale nebudeme soudit, protože všechno konání mělo jeden jediný cíl – natočit první český celovečerní animovaný film. Jeho sen však naplnily až následující generace filmařů. Film je inspirován skutečnými událostmi, není však portrétem žádného skutečného člověka. Chce být poctou všem, kteří se na velké tradici českého animovaného filmu podíleli.

Režie: Pavel Jandourek
Námět: Jiří Tesař, Václav Holanec
Scénář: Pavel Jandourek, Václav Holanec, Marek Hlavica
Hrají: Ondřej Pavelka, Viktor Skála, Matěj Hádek, Michaela Badinková, Luboš Veselý, Jana Hlaváčová, Arnošt Goldflam, Bořivoj Navrátil a další
Kamera: Petr Vejslík
Vedoucí výroby: Petr Pinkas
Dramaturg: Pavel Aujezdský

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).