Hlavní navigace

Velký úspěch koprodukčních filmů ČT na mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež Zlín 2009

[Tisková zpráva] Snímek Kdopak by se vlka bál režisérky Marii Procházkové získal Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti, film Peklo s princeznou režiséra Miloslava Šmídmajera Hlavní cenu dětské poroty za nejlepší hraný film pro děti a Zlaté jablko nejúspěšnějšímu hranému filmu na 49. ročníku mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež Film Festival Zlín (31. 5. – 7. 6. 2009).

Sdílet

Zlatý střevíček udělila filmu Kdopak by se vlka bál mezinárodní odborná porota pro hraný film. Pohádku Peklo s princeznou ocenila Hlavní cenou mezinárodní dětská porota pro hraný film pro mládež a Zlatým jablkem Divácká obec.

Film Kdopak by se vlka bál vznikl v koprodukci Bionaut Films a Česká televize. „Konečně film o lásce, který můžete vidět i s dětmi – tak zní slogan filmu. I tento titul bohatě naplnil všechna očekávání, která do něj Česká televize jako koproducent vkládala. Je to film pro přemýšlivé a citlivé dospělé – no a samozřejmě, že i pro děti. Na všech festivalových projekcích – ať už zde ve Zlíně či na letošním Berlinale – nás všechny, kteří jsme se na filmu podíleli, vždy při promítání i následných besedách radostně překvapovaly reakce velkých i malých diváků. Kdopak by se vlka bál je film, kterým se česká filmová produkce posunula ve své kategorii mezi tu nejlepší evropskou. Za Centrum tvorby pro děti a mládež České televize máme velikou radost, že jsme mohli být u toho!“ říká Kateřina Krejčí, šéfdramaturgyně zmíněného Centra ČT. Film byl již oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší celovečerní film na 22. ročníku festivalu českých filmů FINÁLE 2009 v Plzni. Více informací o filmu: www.ceskatele­vize.cz/speci­aly/kdopakbyse­vlkabal

Snímek Peklo s princeznou byla natočena v koprodukci Bio Illusion, Česká televize, UPP. „Pohádka už v kinech vzbudila velkou radost i nadšení svých diváků: do konce června jich přišlo kolem 203 000! A tak je Cena diváků ve Zlíně jen potvrzením toho, s čím Česká televize do koprodukce šla. Všichni jsme věřili, že to bude úspěšná veselá pohádka, vycházející z těch nejlepších filmařských českých pohádkových tradic – ale zároveň, díky posunu charakterů princezny a prince směrem k dnešním mladým lidem, určitě najde své příznivce i mezi nimi! A naše očekávání se splnila, což je vždy velmi příjemný pocit,“ říká Kateřina Krejčí, šéfdramaturgyně Centra tvorby pro děti a mládež ČT. Více informací: www.peklosprin­ceznou.cz

Pomozte dětem – Pípni pro kuře, spot společného sbírkového projektu České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti, získal 2. místo ve speciální kategorii Duhový úsměv – dětská porota na mezinárodní soutěži reklamních spotů, tiskové a internetové reklamy Duhová kulička (3. – 4. 6. Zlín), která je součástí Mezinárodního festivalu pro děti a mládež Film Festival Zlín. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/press

Česká televize – hlavní mediálním partner 49. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Film Festivalu Zlín 2009 – uspořádala 2. června velmi úspěšný Den České televize s pestrým programem, soutěžemi a doprovodnými akcemi pro děti všech věkových kategorií a z jeho průběhu vysílala na ČT1 přímé vstupy.

Česká televize představila na festivalu více než 60 filmů a televizních pořadů. Tvorba České televize pro děti byla uvedena také v oblíbeném Kinematovlaku. Uznáním za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež byl oceněn Lubomír Lipský. Jeho herecké mistrovství ČT na festivalu připomněla Doktorskou pohádkou a filmem Saturnin. Na Film Festivalu Zlín 2009 bylo uvedeno 470 snímků ze 44 zemí. Do soutěže bylo zařazeno celkem 199 snímků v 5 soutěžních sekcích. Filmy hodnotilo 8 porot a celkem 42 porotců.

Film Festival Zlín 2009 vyvrcholil 6. června přímým přenosem České televize Kamera! Klap! A jedem! (na ČT1 od 20:00) ze závěrečného galavečera. V jeho rámci byla také oznámena vítězná dvojice ankety o nejpopulárnější pohádkovou dvojici: Popelka a princ z filmu Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka.

Anketu vyhlásila Česká televize spolu s Mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Vylosovaný hlasující získal mimo jiné možnost účinkovat v nové pohádce režiséra Matěje Mináče Šťastný smolař, kterou bude Česká televize natáčet od září 2009.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy, www.zlinfest.cz