Hlavní navigace

Veřejná doprava na Mapách Google je nyní dostupná i pro Brno

[Tisková zpráva] Obyvatelé a návštěvníci Brna mohou využít podrobné informace k trasám veřejné dopravy na Mapách Google a vyhledat si to nejlepší spojení.

Sdílet

Společnost Google spouští ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna, který poskytl data, funkci „Veřejná doprava v Brně“ na Mapách Google. Uživatelé teď mohou vyhledávat informace o městské hromadné dopravě, tedy tramvajích, trolejbusech a autobusech, v celém Brně. Veřejná doprava je díky tomu k dispozici více než 400 tisícům obyvatel, kteří v Brně žijí, plus tisícům dalších návštěvníků. Doposud mohli uživatelé využívat Veřejnou dopravu v Pardubicích a vyhledávání spojení Student agency pro celou Českou republiku.

Nová funkce Veřejná doprava v Brně na Mapách Google (mapy.google.cz/tran­sit) se snaží informace o hromadné dopravě zpřístupnit stejně snadným způsobem, jakým uživatelům nabízí jiné geografické informace.

Uživatelé nyní budou moci informace týkající se hromadné dopravy vyhledávat snadno přes jednoduché rozhraní. Aplikace umožní snadno najít podrobné trasy veřejné dopravy, vyhledat zastávky veřejné dopravy v určité oblasti a zobrazit informace o stanici a jízdní řády.

Projekt je výsledkem spolupráce společnosti Google a Dopravního podniku města Brna, a. s.

„Jsme moc rádi, že se nám ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna podařilo spustit tuto praktickou službu. Pro obyvatele i návštěvníky Brna je teď velmi snadné dohledat si nejvýhodnější spojení městskou hromadnou dopravou, a to i z jejich mobilního telefonu," říká Jaroslav Bengl, produktový manažer z Googlu Zurich, a dodává: „Brno se tak zařadilo po boku měst jako New York City, Brusel, Valencie či Zurich, kde lidé mohou plně využít našich map pro cestování hromadnou dopravou. Těšíme se, že po vzoru Brna a Pardubic se k projektu přidají i další česká a moravská města.“

„Dopravní podnik města Brna, a.s. se neustále snaží zvyšovat kvalitu poskytovaných služeb. V nedávné době byla zahájena spolupráce s firmou Google o poskytování dat o MHD a jízdních řádech z Řídícího a informačního systému RIS“, objasňuje novinku vedoucí technického odboru DPMB, a.s. Ing. Zdeněk Jarolín a pokračuje: „ Poskytovaná data jsou využívána v mapách a vyhledávačích firmy Google pro hledání optimální cesty. Jedinečnost proti klasickým vyhledávačům spojení je především v provázanosti jízdních řádů s mapovým podkladem, která umožňuje vyhledání spojení z místa A do místa B s využitím služeb veřejné dopravy. Při samotném zadání úkoly pak stačí zadat jen název ulice nebo ukázat na mapě výchozí a cílový bod. Zahájením spolupráce s firmou Google se DPMB, a.s. zařadil mezi velkou skupinu evropských a světových měst, která tato data již poskytují. Vyhledávání spojení funguje ve všech městech principielně stejně, což umožňuje jednoduše využívat tuto službu také turistům z různých koutů světa.“

Jak získávat informace o Veřejné dopravě na Mapách Google
Chce-li uživatel získat informace o dopravě, stačí když zadá výchozí a cílový bod své cesty v rámci záložky „Vyhledat trasu“, buď přímo adresu, anebo název konkrétního místa. Jednotlivé záložky mu pak nabídnou jak informace o hromadné dopravě, tak trasu pro jízdu autem. Uživatel si pak může trasu pohodlně naplánovat.

Při práci s daty týkajícími se hromadné dopravy se zobrazí pokyny, které uživatele povedou krok po kroku. Následně se objeví mapa s ikonami a po kliknutí na každou z ikonek se zobrazí odjezd příštího spoje.

Informace o hromadné dopravě jsou rovněž dostupné na jakémkoli mobilním zařízení, které dokáže pracovat s Mapami Google pro mobilní telefony, což jsou například smartphony BlackBerry nebo zařízení postavené na platformě Windows Mobile. Stejně tak mají k těmto výsledkům prostřednictvím webového prohlížeče přístup uživatelé telefonů iPhone a přístrojích s operačním systémem Android.

Více informací naleznou uživatelé na stránce mapy.google.cz/tran­sit.