Hlavní navigace

Vesmírem až k Dokonalému světu

[Tisková zpráva] Tentokrát se diváci díky Prima kinu proletí Apollem 13 s Tomem Hanksem, přistanou na Planetě opic a budou také moci snít o dokonalém světě s Kevinem Costnerem

Sdílet

Prima kino tentokrát v pátek 23. října odstartuje ve 21.20 hod přímo do vesmíru, a to s Tomem Hanksem v lodi Apollo 13. Film totiž nahlédne do zákulisí „nejúspěšnější neúspěšné“ akce v dějinách americké astronautiky. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, vystartovala k měsíci loď s názvem Apollo 13. Vše hladce probíhalo až do chvíle legendárního hlášení „Houstone, máme tady problém.“ Když se utrhne nádrž s kyslíkem a druhá se poškodí, jsou totiž vydáni astronauti napospas nesnadnému boji o život. Posádka pochopí, že jejich sen stanout na povrchu měsíce je ztracen a jediné, o co se snaží, je udržet loď ve směru, obletět s ní Měsíc a vrátit se zpět. A celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry… Film Apollo 13, natočený podle této skutečné události z roku 1970, s Tomem Hanksem, Billy Paxtonem, Edem Harrisem aj. v hlavních rolích byl oceněn dvěma Oscary (Střih, Zvuk) a sedmi nominacemi (Nejlepší film, Herec ve vedlejší roli – Ed Harris, Herečka ve vedlejší roli – Kathleen Quinlan, Výprava, Vizuální efekty, Hudba, Scénář).

U vesmírného tématu zůstane Prima kino i v sobotu od 20.00 hod, i když tentokrát zamíří trochu více do fantazie, a to do sci-fi žánru v dalším zpracování kultovního snímku Planeta opic. Tento je z roku 2001 a režii si vzal na starost Tim Burton, který obsadil do hlavních představitelů Marka Wahlberga, Tima Rotha či Helenu Bonham Carter. Příběh zůstává klasickým, takže se diváci mohou těšit opět na to, jak se mladý astronaut, kapitán Leon Davison, snaží přežít na planetě, na níž vládnou opice. Jako každý remake vynikajícího snímku to neměl tenhle Burtonův snímek u fanoušků jednoduché – zvlášť v konkurenci se stejnojmenným veleúspěšným filmem z roku 1968. Novější zpracování sice nekopíruje totiž tak přesně knižní předlohu, jako tomu bylo u zmíněné verze s režií Franklina J. Schaffnera a s Charltonem Hestonem v hlavní roli, ale zato přichází se zcela originálním zpracováním známého tématu. Nabízí odlišný scénář, ale především – velmi precizně zpracované vizuální efekty, ať už se jedná o kostýmy, akční scény či vzhled vesmírné lodi. Iluze je tedy dokonalá, takže i tentokrát budou moci diváci o existenci záhadné planety minimálně pochybovat.

Nedělní večer 25. října potěší od 22.15 hod mužskou i ženskou část diváctva. Kombinuje totiž romantiku i drama ve hvězdném hereckém duelu Kevina Costnera a Clinta Eastwooda, který snímek Dokonalý svět i sám režíroval. Kdo zná Kevina Costnera jen z rolí správňáků a klaďasů, by si určitě tento snímek neměl nechat ujít, neboť se zde tato filmová hvězda ukáže v tak trochu jiném kabátě. Coby uprchlý vězeň si totiž vezme jako rukojmí malého kluka, a i když se k němu chová vlastně otcovsky, neodpustí si napravovat zcela svérázným a občas velmi krutým způsobem staré křivdy, jichž se na něm dopustil jeho vlastní otec. Je to zkrátka jeho nezvratitelná iluze dokonalého světa, se kterou se tu vede marný boj… Historii tohoto filmu provází několik perliček, z nichž nejzajímavější je rošáda odehrávající se na poli režisérském i hereckém. O režii snímku totiž uvažoval Steven Spielberg, a když se do něj vložil Clint Eastwood, chtěl do hlavní role obsadit původně Delzela Washingtona. To se naštěstí nestalo a rozhodlo se tak i o Clintově hereckém podílu v Dokonalém světě – k roli ve snímku ho totiž přemluvil právě sám Kevin Costner.