Hlavní navigace

Videoserver v síti CESNET2

[Tisková zpráva]

Sdílet

Videoserver v síti CESNET2

Praha, 23. ledna 2002 – Sdružení CESNET zprovoznilo na své gigabitové síti národního výzkumu CESNET2 nový videoserver.

Server je otevřenou platformou vybudovanou v rámci interního projektu „Platformy pro multimediální přenosy“. Díky přenosové kapacitě, kterou síť CESNET2 poskytuje svým uživatelům (2,5 Gb/s na páteřní síti), je formát obsahu dimenzován tak, aby jeho výstupem bylo video použitelné pro nové aplikace, jakými jsou „distance learning“ („distanční vzdělávání“) nebo „virtual collaboration“ („virtuální spolupráce“).

Server mohou pro vysílání využívat všechny subjekty, které vyhovují Zásadám přijatelného užití sítě CESNET2. Sledovat vysílaný obsah mohou všichni uživatelé Internetu, kteří disponují dostatečnou přípojnou kapacitou (např. připojením prostřednictvím bezdrátového spoje, rozvody kabelové TV nebo technologií xDSL). Archív odvysílaného materiálu je uložen na adrese http://www.ces­net.cz/archiv/vi­deo/. Skupinu provozující videoserver lze kontaktovat na adrese streaming@ces­net.cz.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je podporováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem projektu Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz)

Další informace poskytne:

Ing. Lenka Pražáková
CESNET, z. s. p. o.
Zikova 4, 160 00 Praha 6
tel.: 02/24 35 36 43
fax: 02/24 31 61 06
e-mail: Lenka.Prazako­va@cesnet.cz