Hlavní navigace

Vítězové soutěže Vyvíjejte s Nokia N900 vyhlášeni

[Tisková zpráva] Vývojáři nejlepší aplikace je teprve dvanáct let. Tři vítězné aplikace se týkají zdraví, pohodlí uživatelů a zábavy,

Sdílet

Praha, 4. června 2010 – Soutěž pro vývojáře o nejlepší aplikaci pro operační systém Maemo a přístroj Nokia N900 s názvem „Vyvíjejte s Nokia N900“, kterou v lednu tohoto roku vyhlásila společnost Nokia společně s internetovým serverem Root.cz a magazínem Zdroják.cz, zná svého vítěze. Porota, složená ze zástupců všech tří organizátorů, vybrala aplikaci „Éčka“, která dává uživatelům jednoduchý přehled o tom, co se skrývá pod názvy jednotlivých emulgátorů v potravinách a jaký je jejich vliv na lidský organismus. Jejím autorem je teprve dvanáctiletý Kryštof Celba. Druhé místo pak obsadil Jakub Šplíchal s aplikací „Vytváření a automatické nastavování profilů pro N900“. Pomyslnou bronzovou medaili si odnáší Ondřej Novák s aplikací pro prohlížení komiksů.

„Společnost Nokia už řadu let pracuje na podpoře vývojářů a vývojářských komunit. Vyvrcholením bylo otevření Ovi Obchodu, jehož prostřednictvím umožňujeme všem vývojářům nabízet uživatelům chytrých telefonů Nokia své aplikace,“ říká Igor Šmerda, Go-To-Market Program Manager společnosti Nokia Česká republika. „Maemo je v tomto ohledu trochu výjimečné, neboť se stalo základem strategické spolupráce mezi naší společností a společností Intel na přípravě zcela nové společné univerzální platformy MeeGo. Proto jsme se také touto soutěží zaměřili a v budoucnu se dále budeme také zaměřovat na povzbuzení povědomí o této platformě mezi širokou vývojářskou komunitou, která se okolo linuxových platforem pohybuje,“ dodává.

Ve vývojářské soutěži pořádané společností Nokia a servery Root.cz a Zdroják.cz měli soutěžící za úkol jediné – vyvinout open-source aplikaci pro mobilní telefon Nokia N900 a jeho operační systém Maemo. Jediným požadavkem bylo, aby autor dodal aplikaci i se zdrojovým kódem, poskytl ji k užívání ostatním členům komunity pod některou z otevřených licencí, a aby aplikace do uzávěrky soutěže byla plně funkční. V prvním kole, které probíhalo od 4. do 18. ledna 2010, bylo ze všech zaslaných přihlášek vybráno 15 nejzajímavějších projektových záměrů. Ty postoupily do druhého kola, které probíhalo mezi 20. lednem a 12. dubnem 2010. Během této doby museli soutěžící své prvotní návrhy převést do formy plně funkční aplikace. Pro otestování aplikace jim Nokia bezplatně zapůjčila zařízení Nokia N900.

Z účastníků druhého kola pak komise vybrala tři nejlepší, kterým dnes na slavnostním vyhlášení předala věcné ceny. Výherce si odnesl přístroj Nokia N900, soutěžící na druhém a třetím místě pak byli obdarováni věcnými cenami od společnosti Nokia a serveru Root.cz.

„Naším cílem bylo podpořit tvůrce otevřeného a svobodného software a ukázat jim možnosti, které nabízí svobodný operační systém Linux, jejž většinou důvěrně znají ze serverů a pracovních stanic, na mobilních zařízeních," komentuje Martin Malý, šéfredaktor magazínu o webových technologiích Zdroják.cz a dodává: „Mobilní zařízení budou totiž v blízké budoucnosti hrát na webu stále větší roli.“

Vítězné aplikace
1. místo – Éčka, Kryštof Celba, České Budějovice – V aplikaci Éčka uživatel zadá do vyhledávacího pole kód emulgátoru. V novém okně se mu otevřou podrobné informace o škodlivosti daného emulgátoru a jeho skutečný název. Aplikace také obsahuje informace, zda daný emulgátor například nezpůsobuje alergii, zda je živočišného nebo rostlinného původu a zda je vhodný pro děti.

Odkaz na aplikaci: Éčka: http://code.go­ogle.com/p/ec­ka-maemo/

2. místo – Vytváření a automatické nastavování profilů pro N900, Jakub Šplíchal, Dolany – Tato aplikace umožňuje jednoduché vytváření profilů a jejich správu. Profily je možné nastavovat třemi způsoby – podle času, na základě událostí obsažených v kalendáři (např. ztlumení telefonu v době, kdy je v kalendáři naplánovaná schůzka) a manuálně.

Odkaz na aplikaci: Profily: http://gitori­ous.org/n9pro­file

3. místo – Prohlížeč komiksů, Ondřej Novák, Praha – Aplikace prohlížeč komiksů umožňuje maximálně komfortní prohlížení a listování v komiksech i běžných obrázcích. Aplikace také nativně podporuje prohlížení obrázků přímo z archivů ZIP a RAR, ve kterých jsou komiksy na internetu často k dispozici.

Odkaz na aplikaci: Comous: http://angiine­.com/comous/

O společnosti Nokia
Společnost Nokia podporuje vzájemnou komunikaci a spojování lidí. Kombinuje pokročilé technologie s personalizovanými službami, které umožňují lidem zůstat blízko tomu, na čem jim záleží. Každý den se více než 1,2 miliardy lidí navzájem spojuje prostřednictvím zařízení od společnosti Nokia – od mobilních telefonů, přes pokročilé chytré telefony až po vysoce výkonné mobilní počítače. V současné době společnost Nokia prostřednictvím portálu Ovi (www.ovi.com) integruje své přístroje s inovativními službami, jako jsou hudba, mapy, aplikace, e-mail a mnohé další. Dceřiná společnost NAVTEQ je celosvětovým lídrem v oblasti digitálních map a navigačních služeb a společnost Nokia Siemens Networks je globálním poskytovatelem vybavení, služeb a řešení pro komunikační sítě.

O serveru Root.cz (www.root.cz)
Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a open-source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z více než 115.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O projektu Zdroják.cz (www.zdrojak.cz)
Nová sekce serveru Root.cz je určena především pro tvůrce webových aplikací, vývojáře, kodéry a webdesignery všech úrovní pokročilosti. Jejím cílem je sledovat a popisovat aktuální dění v oblasti vývoje webů, a přispívat tím k výchově nových webových vývojářů. Obsahem webu jsou především novinky a trendy ze světa webových technologií, recenze odborných knih, přehledové články či rozhovory s předními odborníky z této oblasti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).