Hlavní navigace

Vizita 11: Rozštěpy

[Tisková zpráva] V jedenáctém dílu publicistického pořadu Vizita se seznámíme s dětmi, které se narodily bez práva na úsměv. Dozvíme se, kdy se rozhoduje o tom, jak budeme vypadat. Uvidíme, jak pod rukama chirurgů vzniká nová tvář.

Sdílet

Neradostnou zprávu se maminky Karly a Davida dozvěděly už v polovině těhotenství: Úsměv jejich dětí nebude dokonalý. Přetne ho rozštěp! Dnes však již lékaři tento problém řeší jen pár dnů po narození velmi časnou operací rtu. Na narození rozštěpáčka je předem připravena zhruba polovina maminek, u ostatních si lékaři této vady dříve nevšimnou. Odborník na operace rozštěpu, plastický chirurg MUDr. Jiří Borský z Fakultní nemocnice Motol, je neustále v pohotovosti. Dítě s rozštěpem totiž musí odoperovat nejpozději do týdne od jeho narození.

S rozštěpem se rodí jedno miminko ze sedmi set, a přestože lékaři dnes již přesně vědí, jak problém vzniká, zabránit mu nedokážou. Rozštěpy mohou nabývat různých podob a jenom za každý pátý mohou geny, za ostatními stojí podle odborníků různé škodlivé látky. Kdo položil základy péče o rozštěpáčky a jak se tento obor u nás vyvíjel? Jak budou maminky operovaná miminka krmit? Jak se promění jejich tvářičky půl roku po operaci? Jizvy na jejich rtech se zahojí během několika dní, další léčba však potrvá několik dalších let.

Další premiérový díl unikátního publicistického projektu, kterým nás provedou reportéři Kateřina Kořínková a Tomáš Ervín Dombrovský, vysílá televize Nova ve středu 12. května 2010 ve 22.05 hodin. Podrobnější informace přinášejí internetové stránky pořadu www.nova.cz/vizita.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).