Hlavní navigace

Vizita 14: AIDS

[Tisková zpráva] Ve čtrnáctém pokračování publicistického pořadu Vizita se seznámíme s nemocí, která je ještě pořád smrtelná. Dozvíme se, proč je HIV zákeřnější než většina jiných virů, a také kolik vzorků hodil profesor RNDr. Antonín Holý, DrSc., do koše, než se zrodil lék, který nemocným pomáhá.

Sdílet

Každý měsíc přibývá v České republice podle statistik přibližně deset dalších lidí, nakažených virem HIV. Ve skutečnosti je to pravděpodobně několikanásobně víc. Pacienti se mohou chovat, jakoby byli zdraví. Jenže nejsou. Jejich těla ničí neviditelný nepřítel, kterého se už nikdy nezbaví a který jim dříve nebo později život vezme. HIV zasahuje imunitu. Za oběť si vybírá ty, které nás mají bránit – plení řady bílých krvinek a jejich pomocníků. Rychlost jeho útoku je fascinující, během jediného dne se v těle vytvoří stovka miliard nových virových částic. Naštěstí i virus má svá slabá místa. Ženy, nakažené virem HIV, už dnes rodí díky profesorovi Holému zdravá miminka. Pokud se tenofovir, který objevil, podaří vyslat do organismu včas, tedy maximálně šest až osm týdnů po nákaze, dostává pacient obrovskou šanci. Tým špičkového biochemika, docenta RNDr.Jana Konvalinky, CSc., se zase snaží najít látku, která by blokovala další vývoj viru v organismu.

Organismus pana Oldřicha se už se smrtelnou hrozbou statečně pere dvacet let. Vláďa se o své nemoci dozvěděl velice necitlivým způsobem před deseti lety a tenkrát se neměl se svým trápením ani komu svěřit. Nyní se už u něj nákaza rozvinula v onemocnění AIDS, kterému jeho organismus začíná podléhat.

Podrobnosti přináší další premiérový díl unikátního publicistického projektu, kterým nás provedou reportéři Šárka Konířová a Ondřej Schovanec. Televize Nova vysílá Vizitu ve středu 2. června 2010 ve 22.05 hodin. Podrobnější informace přinášejí internetové stránky pořadu www.nova.cz/vizita.