Hlavní navigace

Vizita 3: Koleno

[Tisková zpráva] V dalším dílu publicistického pořadu TV Nova Vizita uvidíme, jak dokáže šedesát let života zdevastovat kolenní kloub. Podíváme se do továrny, v níž se vyrábějí titanové kloubní náhrady. Posoudíme, jak moc se ortopedie podobá truhlařině a kolikrát lékaři musí měřit, než při operaci jednou říznou. Problémy s kostmi a klouby jsou stále častější. Špatně se hýbeme, ještě hůř jíme a dlouho žijeme, na což není lidská kostra stavěná. Umělým kloubem se nejčastěji vylepšuje kyčel nebo koleno. Narůstá i počet náhrad ramenního kloubu, lokte, zápěstí, základního článku palce na ruce a drobných kloubů prstů. Lékaři umějí vyměnit kloub dolní čelisti a zkouší i meziobratlové destičky.

Sdílet

Ortopedie patří k fyzicky nejnáročnějším operačním oborům vůbec, proto se v něm na rozdíl od televizních seriálů pohybuje poměrně málo žen. Správný sklon, precizní usazení a přesné vyvážení rozhodují o tom, zda se nebude umělý kloub viklat, jestli nebude jeho majitelka kulhat a kdy bude potřeba nohu znovu operovat. Paní Jana je na prahu důchodového věku, přesto ještě neztratila elán. Prožívala dobrodružné dovolené, šplhala na stromy, lezla přes ploty. Na odpočinek zkrátka nepomýšlí, začínají se však o něj hlásit její kosti. Jeden kolenní kloub začal stávkovat, takže se pacientka neobejde při delších cestách bez hole a ty nejdelší si už musela odpustit.

S potížemi paní Jany i léčbou nás seznámí reportérky Šárka Konířová a Kateřina Kořínková. Další díl unikátního publicistického projektu vysílá televize Nova ve středu 17. března 2010 ve 22.05 hodin. Podrobnější informace přinášejí internetové stránky pořadu www.nova.cz/vizita.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).