Hlavní navigace

Vizita 5: Tourettův syndrom

[Tisková zpráva] V pátém dílu publicistického pořadu Vizita poznáme strašáka, který nutí lidi sprostě nadávat třeba i uprostřed svatebního obřadu a může je snadno vyřadit ze společnosti. Společně s odborníky se pokusíme odhalit, proč mysl pacientů někdy nedokáže ovládat jejich tělo. A s překvapením zjistíme, že i léčba, která nic nestojí, může být v České republice nedostatkovým zbožím. Pacienti, trpící tzv. Tourettovým syndromem, žijí neustále v centru pozornosti, o kterou ani trochu nestojí. Mají všech pět pohromadě, nejsou blázni ani zaostalí. Přesto musí denně svádět boj s předsudky.

Sdílet

S reportéry Šárkou Konířovou a Ondřejem Schovancem se vypravíme na neurologickou kliniku 1. LF UK a VFN v Praze za odborníky, kteří se na pacienty s touto chorobou specializují. Nemoc začíná zdánlivě nevinně. Její první příznaky začala paní Radová pozorovat u nejstaršího syna Kryštofa zhruba jeho pátých narozenin, u prostředního Šimona se objevily po nástupu do školy. Nakonec se nemoc začala projevovat i u nejmladšího Vojty. Manželka inženýra Tomana zase musela kdysi sebrat veškerou odvahu, aby s ním vyrazila na první rande. Přesnou diagnózu jeho nemoci zná teprve čtyři roky.

Další premiérový díl unikátního publicistického projektu vysílá televize Nova ve středu 31. března 2010 ve 22.05 hodin. Podrobnější informace přinášejí internetové stránky pořadu www.nova.cz/vizita.