Hlavní navigace

Vizita 6: Transplantace jater

[Tisková zpráva] V šestém dílu publicistického pořadu Vizita prožijeme příběh, podobný pohádce o červené Karkulce. Z pacientova břicha vytáhnou lékaři téměř zkamenělá játra. Poznáme muže, jehož největším snem je žít obyčejný život, a na vlastní oči uvidíme, co čeká člověka po transplantaci jater. V pražském IKEM tak zachrání ročně zhruba 80 lidí. Čtyři z pěti z nich pak žijí spokojeně deset a více let. Čeští lékaři mají v tomto oboru v Evropě nejlepší výsledky a učí i zahraniční kolegy.

Sdílet

Pan Michal Petrov trpí autoimunitním onemocněním, za které nemůže. Věří, že dostane nová játra a zbaví se starých nemocných. Bude normálně žít, venčit psy, dočká se vlastního potomka. Vážný zdravotní problém u něj lékaři diagnostikovali v sedmnácti letech, operace se dočkal ve třiatřiceti. Měl štěstí, jeho stav se prudce nezhoršoval. Šestnáct let držel dietu, důsledně si hlídal životosprávu, pravidelně polykal prášky. Zvykl si. Starosti mu dělalo dietní stravování jen na cestách, jako kvantový fyzik totiž cestuje na konference po celém světě. Navzdory svědomitosti přešla nemoc ze dne na den do útoku, ještě agresivněji začala likvidovat jeho játra a žlučovod a postupovala děsivě rychle. Bez jater se ale žít nedá, a tak jedinou Michalovou šancí a záchranou se stala transplantace.

V pořadu uvidíme, jak játra fungují. Další premiérový díl unikátního publicistického projektu, kterým nás provedou reportéři Kateřina Voltrová a Michal Sochor, vysílá televize Nova ve středu 7. dubna 2010 ve 22.05 hodin. Podrobnější informace přinášejí internetové stránky pořadu www.nova.cz/vizita.