Hlavní navigace

Vizita 8: Roztroušená skleróza

[Tisková zpráva] V osmém dílu publicistického pořadu Vizita se lékaři pokusí před objektivem kamery rozluštit jeden z nejsložitějších rébusů – roztroušenou sklerózu. Budou léčit metodou pokus-omyl. Prožijeme osudové chvíle s lidmi, kteří bojují s vlastním tělem. Někteří úspěšně, jiní štěstí nemají. Nemohou se hýbat, rozostří se jim zrak, ztratí cit.

Sdílet

Psycholožka Veronika žije s touto nemocí už 23 let. Díky modernímu elektrickému skútru si může dojet na nákup, s mytím nádobí je to horší, protože padá směrem do dřezu. Bez problémů může dělat jenom takové činnosti, při nichž používá hlavu. Pojišťovací makléř Michal vzdoruje nemoci 16 let a na běhání může zapomenout. Rozhodně však neplatí, že ho čekají za pár let Veroničiny potíže, a ta se postupně přesune na lůžko. „Roztroušená skleróza je velká neznámá. Působí tu mnoho faktorů, které dokážou už zdánlivě úspěšný léčebný plán zcela zbortit,“ říká neuroložka Ivana Kovářová.

Lékaři nevědí, co přesně ji způsobuje, nedokážou ji vyléčit a mnohdy ani určit správný lék pro zmírnění utrpení. Své oběti si vybírá bez varování, postupně ničí části nervové soustavy. Je zákeřná, protože na tělo útočí jeho vlastními zbraněmi – bílými krvinkami, které namísto aby ničily nevítané hosty, jako jsou viry a nebezpečné bakterie, jednoho dne se zblázní a zakousnou se do obalů nervových vláken. Jakými metodami lékaři tohoto nepřítele odhalují a jak bojují s postupem nemoci a jejími následky?

Další premiérový díl unikátního publicistického projektu, kterým nás provedou reportéři Kateřina Kořínková a Tomáš Ervín Dombrovský, vysílá televize Nova ve středu 21. dubna 2010 ve 22.05 hodin. Podrobnější informace přinášejí internetové stránky pořadu www.nova.cz/vizita.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).