Hlavní navigace

Vizita 9: Rakovina tlustého střeva

[Tisková zpráva] V devátém dílu publicistického pořadu Vizita poznáme, jak plíživě roste rakovina v tlustém střevě. Uvidíme, kvůli čemu bude muset chirurg změnit přímo na sále operační plán. A také se dozvíme, které pracoviště v pražském IKEM se otřásá smíchem. Český národ je držitelem řady slavných světových prvenství. A také jednoho velmi nepříjemného, kterého bychom se snad mohli již brzy zbavit – v žádné jiné zemi neumírá na rakovinu tlustého střeva takové množství lidí jako u nás.

Sdílet

Paní Marii a jejímu manželu Josefovi, kteří spolu žijí již déle než 53 let, obrátila Mariina diagnóza kolorektální karcinom život vzhůru nohama. Přitom nemusí znamenat tragédii, je možné s ní poměrně snadno a rychle zatočit. Ovšem za určitých předpokladů, s nimiž nás Vizita seznámí. Na počátku začal paní Marii pobolívat žaludek. Sérií vyšetření lékaři zjistili, že rakovinné buňky už citelně zasáhly kromě tlustého střeva i její játra.

Pak už jí lékař řekl na rovinu, že má tři možnosti: operaci, chemoterapii nebo ozařování. Pacientka se rozhodla pro operaci, kterou podstoupí v pražském IKEM. Jenže poté co chirurg otevře její dutinu břišní, bude muset na základě objektivního nálezu radikálně změnit operační plán. Jak bude léčba paní Marie probíhat dál? Dopadne její příběh šťastně? A co v případě rakoviny tlustého střeva znamená přijít k lékaři včas?

Další premiérový díl unikátního publicistického projektu, kterým nás provedou reportéři Šárka Konířová a Ondřej Schovanec, vysílá televize Nova ve středu 28. dubna 2010 ve 22.00 hodin. Podrobnější informace přinášejí internetové stránky pořadu www.nova.cz/vizita.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).