Hlavní navigace

Vláda dnes schválila návrh na vybudování jednotného hospodářského registru

[Tisková zpráva] Vláda dnes schválila návrh Ministerstva informatiky na vybudování jednotného hospodářského registru, ve kterém budou údaje o vąech zhruba 2,4 milionech ekonomických subjektech v České republice. Tyto informace jsou dnes roztříątěny do více neľ 120 různých databází, rejstříků a seznamů a mnozí podnikatelé jsou vedeni ve dvou i více evidencích. Nový hospodářský registr informace sjednotí a odstraní duplicity i povinnost podnikatelů potvrzovat údaje na několika místech a opakovaně. Vznik jednotného hospodářského registru povede ke jednoduąení způsobu vydávání výpisů, ke zkvalitnění poskytovaných informací a k úspoře nákladů na provoz několika desítek informačních systémů.

Sdílet

Hospodářský registr bude jedním ze tří základních registrů, jejichž vznik je podmínkou pro zavedení funkčního sdílení dat ve veřejné správě. Dalšími dvěma základními registry budou registr obyvatel a registr územní identifikace, adres a nemovitostí. Projekt sdílení dat vychází ze zásady, že úřady nemají obíhat občané, ale pouze data v elektronické podobě. Pokud budou data sjednocena do několika základních registrů a jednotlivé registry budou vzájemně komunikovat, nebude muset občan opakovaně a na několika místech prokazovat tytéľ skutečnosti. S jeho souhlasem si úřady informace vymění elektronicky nebo oprávněný úředník do elektronického registru dálkově nahlédne. Například k ohlášení živnosti nebude potřeba dokládat výpis z trestního rejstříku nebo výpis z evidence daňových nedoplatků, protože tyto skutečnosti si živnostenský úřad na ľádost podnikatele sám ověří.

Vybudování hospodářského registru bude stát podle odhadů Ministerstva informatiky 430 milionů korun. Tato částka se vąak uľ po několika letech jeho provozu vrátí, nebo» hospodářský registr nahradí několik desítek informačních systémů, které jsou v současné době v provozu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).