Hlavní navigace

Vladimír Drha a Pavel Melounek on-line na webu ČT – 20. listopadu

[Tisková zpráva] Hosty chatu ČT ve čtvrtek 20. listopadu od 14.00 budou Vladimír Drha a Pavel Melounek, režisér a producent nového koprodukčního filmu ČT Anglické jahody, který měl v kinech premiéru 13. listopadu 2008.

Sdílet

Své dotazy jim mohou diváci a návštěvníci webu ČT položit už nyní na internetové adrese: http://www.ces­katelevize.cz/chat

Filmové drama Anglické jahody podle scénáře Martina Šafránka se odehrává během jedné noci a jednoho dne 21. srpna 1968. Koprodukční snímek České televize a společností First Film a Stream.cz je milostným příběhem mladých lidí, kteří se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě, A stejně tak je osudovým příběhem generací, jejichž sen o svobodě byl právě téhle srpnové noci násilně přerván.

„Příběh o vztahu dvou mladých lidí by se mohl odehrát v každé době, ale události srpna roku 68 ho zásadně ovlivnily. Osudy těch hrdinů by se vyvíjely úplně jinak, kdyby nebylo toho dne,“ popisuje příběh režisér Vladimír Drha. Pohled Anglických jahod však není politickým plakátem, je příběhem lidí na obou stranách barikády – okupovaných i okupantů. „Možná budu obviňován, že nadržuji okupantům a já to přijímám,“ říká režisér na závěr Filmu o filmu Anglické jahody a dodává: „Je to film o lidech, ne o politice!“

Film o filmu Anglické jahody na ČT2: sobota 29. 11. od 15.10 hod. Dokument natočil režisér Karel Spěváček, který je zároveň i tvůrcem dvou videoklipů k filmu. Hudební doprovod totiž tvoří originální skladby neodmyslitelně spjaté s 60. lety a muzika mladého skladatele a písničkáře Tomáše Kluse, který bude hostem chatu České televize ve čtvrtek 4. prosince od 14.00 hod.

V hlavních rolích snímku se objevuje řada hvězd domácí divadelní, televizní a filmové scény v čele s Viktorem Preissem (otec) a Pavlou Tomicovou (matka). Do úloh mladých hrdinů vybral režisér herecké talenty, jako je Ivan Lupták (Tomáš), Marie Štípková (Táňa) nebo Richard Zevel (Ivan). Pro postavu Lebeděva, ruského vojáka, který zásadním způsobem vstoupí do života našich hrdinů, našli režisér a producenti na zahraničním konkurzu herce Alexeje Bardukova.

S režisérem Vladimírem Drhou na filmu spolupracovali Vladimír Křepelka (kamera), Kristián Suda (dramaturg), Boris Machytka (střih), Ivana Špeldová (architektka), Lukáš Král (umělecký maskér), Jakub Kohl (výtvarník kostýmů), Robert Slezák (zvuk), Miloš Skalka (hudební dramaturgie), Tomáš Klus (hudební spolupráce).

Více informací: http://www.an­glickejahody.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).