Hlavní navigace

Legenda Kazik – Vladimír Lorenz v cyklu Neznámí hrdinové – 29. 11.

[Tisková zpráva] Milovník bojových umění Vladimír Lorenz byl pronásledován nacistickým i komunistickým režimem, ale nezatrpkl a dlouhá desetiletí předával své životní zkušenosti nastupujícím generacím. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 29. 11. na ČT2 od 20:55 hodin.

Sdílet

Vladimír Lorenz se narodil v roce 1925 v Krompachách na Slovensku a zemřel v roce 2010. Prožil tedy dost dlouhý život na to, aby mohl na vlastní kůži poznat složitou povahu rozporného světa 20. století se všemi jeho dějinnými zvraty. Už jako mladý muž se však nezalekl odpovědnosti ani rizika a zapojil se v jihočeské Bechyni do odboje proti nacistům. V dubnu 1943 byl zatčen gestapem a podroben krutým výslechům. Jeho život visel doslova na vlásku, když byl počátkem roku 1945 odsouzen v Norimberku k trestu smrti za přípravu velezrady a přechovávání zbraní. Nicméně nakonec smrti zázračně unikl a konce se války se dočkal ve vězení v Litoměřicích.

Vladimír Lorenc – přezdívaný Kazik – se celý život zajímal o japonská bojová umění a stal se zakladatelem aikida v Československu. Osudové bylo pro něho v tomto směru především poválečné setkání s japonským profesorem Kitayamou. Po komunistickém převratu v roce 1948 však opět zasáhla do Kazikova života politika. Byl znovu zatčen a dva měsíce krutě vyšetřován komunistickými bezpečnostními složkami. Choval se statečně, nepromluvil a dostal se na svobodu.

„Autorem námětu a zároveň kameramanem příběhu byl Jiří Studnička, který zažil Kazika jako mladý judista. Cítil z něj tu obrovskou sílu a zároveň i ohromnou úctu všech ostatních k jeho osobě. Postupně se dozvídal, že jde o největší postavu českého juda a aikida a také o mimořádně statečného člověka,“ odhaluje zrod dokumentu scenárista a režisér Jiří Podlipný. Dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Legenda Kazik na ČT2 3. 12. v 10:00 a na ČT24 5. 12. v 07:32

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/ program