Hlavní navigace

Věděli, že jdou na smrt – Vladimír Maděra v cyklu Neznámí hrdinové – 21. 2.

[Tisková zpráva] Vladimír Maděra se nesmířil s nacistickou okupací a zapojil se do domácího odboje. Později absolvoval v Anglii výcvik výsadkářů, ale po komunistickém převratu skončil ve vězení. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 21. února na ČT2 od 22:00 hodin.

Sdílet

Dvaadvacetiletý Vladimír Maděra se zapojil v okolí Uherského Hradiště do vojenské odbojové organizace Obrana národa. Začátkem roku 1940 byl ale varován před zatčením a musel rychle opustit vlast. Přihlásil se do československých jednotek ve Francii. Po přesunu do Anglie přešel jako dobrovolník k výsadkářům, kteří byli vysíláni se zpravodajskými úkoly na území okupované vlasti. Při cvičném seskoku však utrpěl zranění, které vylučovalo, aby byl spolu s ostatními kamarády v budoucnu vysazen nad územím Protektorátu Čechy a Morava. Zapojil se proto do přípravy paradesantních skupin. Pomáhal vycvičit ty, kteří se vraceli do vlasti s nelehkým posláním a s vědomím, že nejspíš odcházejí na smrt. Pomohl vycvičit na tři sta mužů. Byli mezi nimi i parašutisté, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Po válce se Vladimír Maděra podílel na budování nových československých výsadkových jednotek. Začátkem padesátých let, kdy komunistický režim pronásledoval vojáky bojující za války na západní frontě, byl zatčen a dva roky vězněn. Po propuštění nemohl najít uplatnění, a tak začal pracovat v ostravských dolech, kde fáral až do důchodu.

„Vladimír Maděra je příkladem člověka, který aktivně bojoval proti nacismu. Hned po okupaci neváhal a zapojil se do odboje. Později v Anglii, když byl zraněn, pomáhal alespoň s přípravou výsadků. Odměnou mu bylo vězení o potom podřadná práce. Zaslouží si, aby se na něho nezapomnělo,“ říká scenárista a režisér Miroslav Kačor.

Kamera Ivo Popek, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).